Leden 2020

Nejlepší alba roku 2019

31. ledna 2020 v 13:20 Hudba z ouška do ouška
Nový rok 2020 už několik dní příjemně pobývá mezi námi, takže čas přijít s nějakým přehledem hudebních alb je už tak nějak pět minut po dvanácté. Ale což, lépe později než nikdy.
S podobnými hudebními přehledy, které reflektují můj subjektivní pohled na alba uplynulého roku jsem začal v roce 2008, což už je docela dlouhá tradice a de facto také o důvod víc proč s tím ještě neseknout, minimálně kvůli mé osobní spokojenosti a možnosti se po letech podívat zpětně co že mi to vlastně rotovalo v přehrávačích. Jen pro přehled, v roce 2008 to byli stejně jako letos Ladytron. Inu, starého psa novým kouskům...Asijsky znějící deska přilétla z Maďarska a udělala mi velkou radost. 8 let od poslední desky, ale to čekání se vyplatilo.Hoši z Brightonu dali do kupy velmi zajímavé album, které se pohybuje napříč žánry a z každého si bere to lepší - krautrock, psychedelika... Skoro jako album z jiných časů.Podobně jako u projektu Erik Sumo, tak ani zde jsem moc nevěřil, že nějaká další deska ještě vůbec vznikne. Návratům ale byl ale minulý rok celkem příznivě nakloněn (namátkou třeba také Pixies). Ladytron si zde pohrávají s pochmurnými tématy mizejícího světa, koneckonců titulný obrázek alba s hořícimi lesy v souvislosti s tím, co se teď děje v Austrálii je více než výmluvný.

Touha po dokonalé objektivitě

10. ledna 2020 v 16:18 Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Občas se setkávám s názory, že ideální novinář by měl být objektivní. Zaznívá to i od lidí, kteří sami mají k nějaké objektivitě na hony daleko. Daný reportérův postoj je pak dáván jako příklad toho, jak se novinařina dělat má v kontrastu k "aktivistickému" přístupu. Chápu, že na tom třeba něco je, ale úplně s tím nesouhlasím.

Předně si myslím, že být skutečně objektivní je docela těžké, ba přímo nemožné. Pokud se vydáte např. jako reportér do nějaké země zmítané válečným konfliktem, tak tam nepřijíždíte jako úplná "tabula rasa", ale zpravidla už s nějakým základním názorem, který - i když se moc a moc snažíte - občas na povrch vyplave.

Daleko horší ale je, když se někdo vydává (nebo je tak prezentován) jako nezávislý novinář, komentátor, apod. a po čase se ukáže, že to vše je jen taková maškara pro pronášení svého (někdy často dost aktivistického) názoru. Pro příklady nemusíme chodit daleko, stačí si třeba vzpomenout na nedávnou kauzu Home Credit a Čína...

Samozřejmě si vážím kvalitní novinařiny, která se snaží přínášet pokud možno co nejucelenější zpravodajství, nicméně někdy mi nepřijde úplně od věci, když daná osoba na férovku přizná, že je v podstatě přesvědčením socialistou/konzervativcem/rastafariánem... a že danou věc komentuje ze své pozice. Je to takové čisté a přehledné.