Velká nákupní centra

23. února 2017 v 17:06 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Život ve městech je dost jiný než byl třeba (logicky) před 20 lety. Jedním z rysů měnícího se světa městského člověka jsou i velká nákupní centra (VNC). Já osobně nejsem zrovna příznivcem sáhodlouhého pobíhání po VNC, nicméně logika života je leckdy tak neúprosná, že někdy vás to tam chtě nechtě stejně zavede.

Jedno z největších nákupních center v celé ČR se nachází nedaleko od mého současného bydliště. Je to příšerná stavba, která v noci pronikavě září tak úspěšně, že v mysli některých psychotických lidí je jejím skutečným významem ozařování kolemjdoucích. Koneckonců proč ne...
Bohatě podpořeno masivní reklamní kampaní se honosí slogany, že zde seženete prakticky vše na jednom místě. No a jelikož jsem člověk do velké míry důvěřivý, tak jsem se vydal na nákupní shony.

Nebyl jsem tam samozřejmě poprvé, jednou z výhod VNC je jednoduše to, že je nepřehlédnete a jsou zpravidla na velmi dobře dostupných místech. Ačkoli k nim nemám zrovna vřelý vztah, tak jejich oblibu chápu a beru, že je to prostě atribut dnešním doby se vším dobrým i špatným co může přinášet.

Dám příklad za vše. Před lety jsem potřeboval koupit míč na nohejbal. Nohejbal je moc pěkný sport, v podstatě český vynález, dá se hrát s lecčím, ale prostě ten pravý míč na něj tak nějak lépe skáče, no. Vlezl jsem tedy do VNC a asi po hodině vylezl, leč bez míče. Prostě není. Dost frustrující. Míč jsem potom musel objednávat přes internet (přijel mi až odněkud z Ostravy). Obchody se sportovním vybavením mají regály tam přetékající sportovním oblečením a různými outfity, ale ty skutečně podstatné věci se krčí někde v koutku. Jako kdyby podstata byla hlavně se pořádně obléknout a hezky u sportu vypadat. Pokud hledáte něco jen trochu specializovanějšího, tak máte smůlu. No a podobně se to má ve VNC prakticky se vším.

Hele, já to nechci a priori kritizovat, ale přijde mi, že podobná centra jsou tak trochu odrazem nás samých. Jen kolik jsem potkal lidí, kteří se vrhli na sport, nakoupili předraženou (a stylovou) výbavu, aby poté sportu po několika marných pokusech zanechali...
Většina obchodů v centrech se věnuje prodeji oblečení. Různých trik, svetrů, košil, apod. tam seženete neurekom, až je to místy dost zahlcující. Možná to bude znít příliš tvrdě, ale většina obchodů ve VNC nabízí nepraktické věci a zbytečnosti. Jen si představte kolik tam můžete koupit různých druhů oblečení. Pokud ale potřebujete něco vymykajícího se běžné spotřebě, tak často narazíte (třeba jako já s tím míčem, nebo když jsem při své poslední návštěvě potřeboval v VNC zakoupit prázdný květináč - prostě nikde nebyl, ani v květinářství).
VNC však stále rostou a nabízejí stále větší prostor dalším outitovým obchůdkům a já tomu popravdě moc nerozumím.

Zase nechci, aby to vyznělo jako nějaké moralizování, ale když mi prostě někdo tvrdí, jak jsou VNC super a jak se tam dá sehnat vše, tak mi to přijde dost divné.
VNC nejsou podle mě totiž nic jiného než odraz nás samých, našich potřeb a snah zahnat úzkost a stres tohoto světa - i kdyby to bylo jen bezcílným nakupováním zbytečností.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 23. února 2017 v 17:42 | Reagovat

Mně vyhovují nákupáky, rozhodně bych neupřednostňovala lítat po celým městě, když chodím nakupovat jen jednou týdně a většinou ne jenom potraviny. Ale mimo oblečení (proto taky když nějakej ještě neznám, nejdřív na internetu koukám, co je tam za obchody, jestli má smysl tam chodit, že). Sice je fakt, že většinu obchodů vždycky tvoří oblečení, ale když už se odhodlám se tam podívat, tak si můžu koupit maximálně čepici. Buďto mi nic není, nebo se najde nějaká výjimka, která mi je, ale vypadá příšerně, nebo se najde výjimka z výjimek, která mi je a vypadá celkem slušně, ale osm stovek za jedno tričko fakt dávat nebudu. Oblečení je ale zoufalý celkově.

2 Eliss Eliss | Web | 23. února 2017 v 18:06 | Reagovat

Já si mnohem raději nakoupím v malém obchůdku, kde nemusím hodinu bloudit...

3 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 23. února 2017 v 18:12 | Reagovat

Já takhle nemohla sehnat křidýlka na šipky. Retro křídla. Jsou užší a nám prostě vyhovují nejvíc.
Nakonec jsem je musela objednat z Číny, protože prostě nikde nejsou...
Ale o to asi jde, ne?
nemůžeš sehnat míč, ale projdeš šest krámů a všichni počítaj s tím, že v každém něco koupíš...
Nevím, kde je největší nákupní centrum, ale mám pocit, že v našem městě jich je nejvíc na hlavu a metry...
Já mám nejradši malé a zapadlé obchůdky, třeba na cestách, někde zastavíme a kouknem...
Železářství (hrnec pro maminku), akvaristika (krmení pro želvičku), drogerie (jahodový aroma) a každé v jiném městečku. Malém...

4 padesatka padesatka | E-mail | Web | 23. února 2017 v 21:07 | Reagovat

Máme velké CČM, v noci svítí jako blázen. Něco jsem si načetla o světelném smogu, to šílený svícení patří k tomu nejhoršímu...:(

5 Libor Libor | Web | 23. února 2017 v 21:40 | Reagovat

[1]:Ta integrace na jedno místo je fajn, ale zase mě tam vadí ty nekonečné přechody, navíc ten vzduch tam tak nějak divně smrdí (asi něco ve ventilaci) a přiznám se, že ze všech těch reklam a poutačů jsem za chvíli otrávený a jdu radši domů.

[4]: ČM je hroznej, ale co bude za chvíli z Chodova (aspoň podle vizualizace), to je teprve noční můra. Ale tak zase mi to aspoň hezky osvětluje běžeckou stezku, no. Taková pozitivní externalita :).

6 Honza Honza | Web | 23. února 2017 v 23:20 | Reagovat

Korzování po nákupních centrech rád nemám, ale občas mi vyhovuje, když potřebuji koupit více rozličných věcí. Zrovna včera jsem si koupil propisku v papírnictví, vitamíny v lékárně a pak udělal nákup pečiva. Nemusel jsem lítat celý den po městě a ušetřil jsem čas, abych pak mohl sedět u počítače.

7 Avilan Avilan | Web | 24. února 2017 v 8:04 | Reagovat

Jo, ani velké nákupáky nejsou všemocné...

Pocházím z malého městečka a co jsem opravdu nesnášela, bylo to přejíždění do většího města, kde i tak jsme pořád lítali kvůli shánění několika věcí. Skoro celý den v háji a stejně jsme většinou ani nesehnali to, co jsme chtěli. Nákupák je aspoň místo, kde jsou nakupené obchody na jednom místě a člověk neproletí zbytečně celé město, ale jenom jednu halu.

Osobně se nákupním centrům snažím vyhýbat v období Vánoc a dalších svátků. Ti všichni zrychlení a nervózní lidi mi fakt vadí. Proto jsem se naučila dárky na Vánoce nakupovat už v říjnu, abych se pak těm lidem tam mohla smát...

Ale je opravdu k vzteku, když je na jednom místě koncentrováno tolik obchodů a i tak tam člověk nikde nenajde to, co hledá. Teď jsem třeba sháněla žabky na závěsy a byl to neřešitelný úkol. Ani nikde po městě jsem je nesehnala. Spíš nechápu, když je nějaký obchod zaměřený na prodej závěsů a záclon, že neumožňuje i prodej takových věcí.

A co se týče těch x druhů oblečení. Pro ženu i tak to bude stále málo :D

8 Šárka Šárka | Web | 28. února 2017 v 14:33 | Reagovat

Dřív jsem měla nákupní centra ráda. Člověk si tam může spoustu věcí vyzkoušet, zjistit, co mu sedí, co se mu líbí. To mě po nějaké době přešlo.
Teď spíš ocením menší obchody, kde sice nemívají tak široký výběr, ale často narazím na lidi, které to baví.

9 Šárka Šárka | Web | 28. února 2017 v 14:35 | Reagovat

[5]: Mám pocit, že vzduch ovlivňuje ventilace, která občas vyfukuje aroma, při němž se lépe nakupuje. A nebo (to je ten horší případ) to jsou také chemikálie, kterými se oblečení barví, různé protiplísňové postřiky apod.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama