28. říjen a Show Jana Krause

28. října 2016 v 13:03 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Asi každý zná genezi událostí, které v nedávné době rozvířily společenskou debatu. Dáme/nedáme medaili panu J. Bradymu, přijmeme/nepřijmeme Jeho Svátost, oficiálně/neoficiálně, lezeme/nelezeme kamsi velké říši středu…, je toho celkem dost. Poslední tečkou je zatím neodvysílání pořadu Show Jana Krause na TV Prima a následné vysvětlující tanečky, které více než cokoli jiného připomínají trapnost samu.

Celá verze úvodu pořadu, v němž na začátku vystoupí několik vybraných osobností z řad české populární, umělecké, politické a společenské vrstvy (Štěpánová, Kocáb, Třeštíková, apod.) přeje republice k jejím "narozeninám" a neopomene se negativně vymezit vůči současnému prezidentovi, je k dispozici na serveru youtube, takže jsem neváhal a podíval se na ni.

Ze všeho nejvíc mi těch cca třináct minut přišlo jako mletí prázdné slámy v kombinaci s trapností. Jistě, ani zdaleka se nejedná o takovou trapnost, jakou byly třeba ony tanečky okolo neodvysílání pořadu a ohledně zpráv z Hradu, nicméně trapné mi to přišlo taky.

A navíc i docela škodlivé.

Pomyslnou korunou byl pak výrok Dana Bárty (pokud jsem jej tedy správně poznal), který tvrdil, že Zeman už stihl naštvat tolik lidí, že se od něj odvracejí i jeho voliči. Není tomu tak, prezident i nadále má cca podobnou podporu lidí jako v době své volby. To, že se někdo odvrátil a své volby lituje, je samozřejmě možné, nicméně Dan Bárta žije (podobně jako mnozí další) v dost silné a nepropustné sociální bublině, z níž se skutečně něco podobného asi může jevit, ale není tomu tak. Podobné uvažování navíc podle mého vůči Zemanovi působí kontraproduktivně. Jeho příznivce pochopitelně nepřesvědčí a odpůrce ještě více zatvrdí. Namísto snahy o hledání příčin toho, proč lidé této země Zemana podporují, se je lidé z pořadu snaží přesvědčit o něčem, co podporovatele prezidenta vlastně zase tak moc netrápí, protože řeší trochu jinou sortu problémů.

Kromě rétoriky je Zeman velmi obratný v šermování s populistickými tématy (ono to spolu trochu souvisí) a v tom, že moc dobře ví, co lidi skutečně trápí, což znamená, že pro mnoho z nich může působit jako politik, který má o ně skutečně zájem. K těmto problémům dokáže naroubovat srozumitelnou a (třeba jen zdánlivě) logickou odpověd (ve vzacnějších případech i řešení). Při vší úctě, toto vše lidé typu Dana Bárty, M. Kocába apod. moc neumí. Ze své pozici "elit" jen říkají co je dobře a co není, ovšem na to onen lid z vysoka kašle.

Za mě by tedy bylo daleko lepší naopak se vykašlat na všechny ty patetické projevy (ve stylu "kníže je lidu blíže") a skutečně řešit problémy, které lidi trápí (chudoba, sociální vyloučení některých lokalit, apod) . Neustálé vymezování se vůči prezidentovi a poukazování na jeho buranství totiž ničemu nepomůže, naopak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 28. října 2016 v 13:58 | Reagovat

Dík za zhodnocení. Na jednu stranu Prima udělala pořadu velkou a myslím, že nezaslouženou reklamu a z Krause téměř hrdinu. Na druhou stranu má pořad svůj koncept, a nemyslím,že tyhle výkřiky do něj patří.

2 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 29. října 2016 v 16:06 | Reagovat

Primu jsem neviděla a ani se dívat nemíním. Můj názor možná bude blbý, ale je můj. Zemana jsem nikdy ráda neměla a ani asi mít ráda nebudu. To co udělal panu Bradymu je podle mého názoru ostuda velikého kalibru.

3 Lafi Lafi | Web | 30. října 2016 v 19:51 | Reagovat

Politiku nesleduju, ale tvůj článek mě zaujal. Našel jsem recenzované video, pustil ho a nestačil se divit. Slavit státní svátek pomlouváním, zvlášť osoby, která není přítomna aby se mohla hájit a tím šířit negativní emoce je špatné, ubohé, laciné. Shodou okolností poslední dobou poslouchám přednášky pana Páleša/Páleše, viz http://www.sophia.sk/ a zústal mi v paměti jeho postřeh: "Když nemáme pozitivní ideu která by nás spojovala, lidé u moci vymyslí strašáka. Je to jednoduší a funguje to podobně." Vzpomněl jsem si na tu větu při sledování těch výkřiků.

4 Šárka Šárka | 10. listopadu 2016 v 19:32 | Reagovat

Nedávno jsem viděla průzkum, podle něhož patří Češi mezi nejméně empatické národy. Myslím, že jakmile má člověk jakýkoliv problém, neměl by ho v Česku moc ukazovat.
Jsi na pracáku? Tak nízko bych nikdy neklesla, slyšela jsem mnohokrát. Jsi bez domova? Můžeš si za to sám. Apod.
Mít v politickém programu zvyšování minimální mzdy nebo snahu o řešení problému vyloučených lokalit, to by u nás asi moc netáhlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama