Blíží se olympiáda, díl bůhvíkolikátý...

13. července 2016 v 9:48 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Už zanedlouho napne sportovní svět svůj zrak směrem k Riu, kde se bude konat další díl nekonečné soap opery s názvem Olympijské hry. Tentokráte v rámci letní série.
Ano, hlavní protagonisté se částečně obměnili, ale zápletka zůstává stále stejná. Jde o branky, body a vteřiny, které vyústí do podoby medailí různě hodnotného kovu a budou mít za následek erupce radosti, smutnu, zklamání, apod.
"Chléb" většina lidí v západním světě má, takže teď už jen ty "Hry".

Ono to vzato dnešní optikou, kdy někteří sportovci na OH jsou v podstatě milionáři, se moc nezdá, ale OH byly skutečně původně vyhrazeny ryze amatérským sportovcům. S rostoucí oblibou sportu, stejně rychlým nárůstem možností sdílet informace a vyrábět záznamy a přenosy ze sportovních klání, bylo pochopitelně ono pojetí amatérismu někdy dost pokrytecké a Olympijský výbor od něj nakonec ustoupil. S podobnými případy, jako byl ten z Her v roce 1912, kdy byl desetibojaři Thorpeovi odebrán triumf (respektive triumfy 2), protože přiznal, že kdysi za hraní baseballu dostal 60 dolarů, se tedy dnes už nestýkáme. Asi málokomu to vadí, nechat si zdát o "gentlemanském pojetí sportu" v době, kdy většina sportů z Her patří mezi masově sledované záležitosti, by bylo pokrytectví na druhou a ve výsledku by předčilo i ono dříve tolik oslavované "amatérské sportování" účastníků z východního bloku.

Jako větší problém vidím to, že OH se dnes stávají hračkou pro režimy, které si tím u světové veřejnosti vylepšují své "pí ár". Takové režimy se nestydí pořádně to rozšoupnout při výstavbě nových sportovišť. V okázalé představě světové události možná zapomínají (nebo jim je to jedno), že spousta lidí v jejich zemi třeba hladoví, nemá vyřešeno bydlení, apod. Kvůli hrám v Číně dokonce stát svévolně zbořil některé domy v blízkosti "Ptačího hnízda" při tvorbě bezpečné zóny před stadionem. Jinde se vydávají horentní sumy za mega velké sportovní stadiony, ale zároveň ubývá klasických menších sportovišť, takže mládež prakticky nemá kde si zasportovat. Cesta do pekel... Podobných příkladů lze najít samozřejmě více.

Jsou to pořád ještě ty Hry, které mají akcentovat myšlenku demokracie, internacionalismu a podporovat rovnoprávnost všech sportovců (z hledisky víry, rasy, apod.)?
Ono je to vlastně asi jedno, po konci Her z Ria se naplno rozjedou přípravy na další, které určitě budou ještě pompéznější, okázalejší a budou samozřejmě stát více peněz.
A o to jde v první řadě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 13. července 2016 v 12:53 | Reagovat

Taky v tom nevidím žádný dobrý úmysl. Lidi to spíše více naštve a rozhádá. Peníze se dostanou do kapes těch, kteří neumírají hladem a zimou. Jenom to lidi zabaví, aby se nemuseli trápit jinými věcmi.

Mě sledování sportu nebaví, raději ho sama provozuji. Rekreačně, na čerstvém vzduchu, užívám si to... nejdu přes bolest a nervu do sebe suplementy, abych to vydržela a abych podávala rekordy, které mi zhuntují tělo po zbytek života.

2 Nebulis Nebulis | Web | 13. července 2016 v 15:34 | Reagovat

Souhlasím, že hry jsou sobecké. Nádherná ukázka plýtvání peněz a prostředků, které by udělaly více parády jinde.
Nejhorší na těch MEGA stadionech je, že se využijí jednou, jedenkrát. Pak chátrají (viz ty italské, ze starších zimních OH). Tak, má to cenu?

3 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 13. července 2016 v 15:58 | Reagovat

Je to smutné, sport už není o sportování jako takovém, ale o penězích, které by se určitě daly využít na prospěšnější věci. Hlava mi to kolikrát nebere, když se dočtu, kolik jsou kluby ochotné platit za přestup nějakého hráče. Jak je vidět, na to peníze jsou.

4 Čevi Čevi | Web | 14. července 2016 v 9:15 | Reagovat

OH určitě můžou být velkolepé i bez stamiliardových nákladů. Je velká škoda, že nejsou hry vlastně moc o sportu, ale o penězích. A ty obří stadiony k ničemu by se mohly využít alespoň vícekrát, vždyť co s nimi pak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama