True Detective (Temný případ, tv seriál 2014)

21. března 2014 v 19:43 |  Filmové recenze

Stane se dost odpudivá vražda, neznámá holka je nalezana nahá (a mrtvá) u jakéhosi hororově vyhlížejícího stromu s prapodivným parožím na hlavě. A kolem se povalují takové zvláštní, jakoby pohanské, symboly všeho možného.
Stačí už jen na dobře viditelné místo položit cedulku s nápisem, "byl jsem zde - psychopat." :)

Tak takhle nějak začíná temný detektivní seriál z produkce HBO mající název "True Detective", který si momentálně stojí na čsfd velmi slušně, ve chvíli kdy píši tyto řádky je "3. nejlepším seriálem" s hodnocením 94%. Mysleme si o čsfd co chceme, ale čísla to jsou hodně slibná.

A i sám seriál je slibný. Paradoxně nejvíce škodit mu ale může přehnané očekávání. True Detective (dále jen TD) není seriálem, který má vypracované "cliffhangery", takže by Vás donutil odpočítávát vteřiny do vysílání další části, nicméně o vynikající dílo, zasloužící si oněch pověstných "5 hvězd", se bezesporu jedná. Zasloužili se o to zejména obě hlavní postavy charakterově dost odlišných detektivů (a vůbec to tu nevypadá jako klišé), které si zahráli skvělí Woody Harrelson (Marty) a Matthew McConaughey (Rusty). Marty je takový ten klasický drsný polda, který věří v Boha (což je v místě kde se příběh odehrává v podstatě standard), byť asi dost povrchně, má na první pohled spořádanou rodinku, preferuje svůj klid, jasná vysvětlení a....také má milenku (což osobně moc nechápu, neboť jeho manželku zde hraje Michelle Monoghan). Kolega Rusty je zamlklý policista s podivnou minulostí, který všude tahá obrovský zápisník, do kterého si co chvíli něco čmárá, na svět má dost nihilistický pohled, žije osaměle, nicméně asi v souladu s jakousi svoji vnitřní pravdou.

Důležitou postavou je zde ovšem i místo, kde se příběh odehrává, tedy lousianské močály a vše okolo - chudoba mnohých lidí, rozsáhlé prostory v nichž se jako had vine jen mírně stoupající sílnice míjející opuštěná, polorozbožená stavení, za jejichž zdmi se kdysi možná mohly odehrávat dost hrůzné příběhy...
Ano, atmosféra je to, co vynáší TD mezi nejlepší seriály ve svém žánru. Atmosféra a....uvěřitelnost, o kterou se postarala i velmi dobrá kamera a stylově padnoucí hudba.

True Detectvie, profesionálně zpracovaný seriál se skvělou atmosférou zobrazující zvrácené náboženské zanícení, pokrytectví a třeba i to, že některé zločince prostě musíte chytat zatraceně dlouhou dobu...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ANNihilation ANNihilation | Web | 5. srpna 2014 v 12:54 | Reagovat

Taky jsem zprvu nevěřila, že to bude opravdu tak dobrá podívaná, jako slibují čísla na čsfd a imdb, uuuf a pak jsem čuměla. :) Konečně někdo natočil něco pořádného, bez nějakých klišé a trapáren. Co mě překvapilo nejvíc byl asi Matthew McConaughey, kterého jsem vždy zahlédla jen v béčkových romantických komediích. A on tam asi jen přežíval, aby se mohl ukázat tady. :) A vlastně i Woody Harrelson to zahrál skvěle - jak ho nemám ráda, tak jsem ho tu neměla ráda ještě víc. :))
Slyšela jsem, že se chystá další série, tentokrát s jiným příběhem a snad i jinými herci, tak se jim snad taky takhle povede.

2 Libor Libor | Web | 5. srpna 2014 v 23:15 | Reagovat

[1]:To ano, na další sérii bych byl taky zvědavý.

3 Petrželka drzá Petrželka drzá | 23. srpna 2014 v 10:54 | Reagovat

Já nějak nevím, ten první díl pro mě nebyl nějak ohromující a k dalšímu jsem se nedostala. Nalákal jsi mě :P, tak se na to dodívám.

Viděl jsi: Bron a Banshee?

4 Libor Libor | Web | 24. srpna 2014 v 19:49 | Reagovat

[3]: Bron jsem neviděl, Banshee mám v plánu na září :).

5 smashery smashery | Web | 27. září 2016 v 20:43 | Reagovat

online pujcka pred výplatou říčany :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama