Bouře na severu

28. srpna 2011 v 9:27 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Léto často bývá nazýváno "okurkovou sezónou", o tom dnešním to můžeme tvrdit asi jen stěží. Stačí si vzpomenout na spor na trase Bátora - Kalousek, válku v Lybii, hrozící finanční krizi, či teď - nejnověji - na nepokoje v Rumburku a okolí.
Samozřejmě, soužití Romů a Čechů (i když k romské národnosti se hlásí de facto jen asi 2% obyvatel, takže všichni Romové asi Romové ve skutečnosti nejsou a i kdyby, jedná se "jen" o národnost, nikoliv o občanství) bylo jen málokdy bez problémů. Vzájemná napadání a osočování z rasové předpojatosti jsou a byly vodou na mlýn mnoha zpravodajství, už to tak nějak bohužel patří ke koloritu současných událostí, nicméně v posledních několika dnech po sérii poměrně brutálních útoků nabraly zcela jiného rozměru. O Romech se často hovoří v souvislosti s poukazem na jejich nepřizpůsobivost vůči majoritní společnosti a sklony ke kriminalitě, jež prý zajišťuje jejich obživu. Nemíním tu nijak obhajovat útočníky z "mačetového masakru", trest jim bezesporu patří (a pokud byl rasově motivovaný, tak jsem pro co nejpřísnější potrestání), nicméně jsem zastáncem názoru, že komplikované věci by se měly vnímat ze širší perspektivy. Stoupající počet Romů v oblasti Rubmurka a okolí není náhodný, často se jedná o lidi (ano, i Romové jsou lidé, navzdory tomu, že jeden z našich nejčtenějších deníků má titulek, "Lidé protestovali proti Romům", jen tak pro poznámku, jedná se o idnes.), kteří původně bydleli ve středních Čechách. Ve svých povinnostech platit nájem a podobné poplatky však nebyli zrovna vzorní, z čehož pochopitelně byli zoufalí majitelé nemovitostí, těm "vytrhli trn z paty" skupiny patrně severočeských podnikatelů, kteří nemovitosti odkoupili i se závazky vůči "nepřizpůsobivým", které následně sestěhovali do severních Čech. Netřeba snad říkat, že oni podnikatelé za uvolněné nemovitosti ve středních Čechách zinkasovali slušné peníze a navíc i státní příspěvky na sociální bydlení.
Jistě, ono je to v podstatě legální, že.... Jen mě trochu překvapilo, že výše uvedené skutečnosti naše média prezentují buď zcela okrajově (zpravodajský server čtk) nebo ji zcela vůbec vynechávají. Lepší je živit vzájemné nepokoje, ono to aspoň zvýší náklad novin.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nixii Nixii | E-mail | Web | 28. srpna 2011 v 9:42 | Reagovat

Ahoj  Prosím koukni na hlasování a hlasuj. Nemusíš pro mě, pro tu která se ti nejvíc líbí.  
Já jsem číslo 8.
http://miss-misel.blog.cz/1108/2-kolo-souteze-miss-blogu#komentare
Promiň za reklamu, nenašla jsem zprávu autorovi

2 Shav Shav | Web | 28. srpna 2011 v 10:56 | Reagovat

Zdravím Tě,

já na severu čech bydlím, přímo vedle městečka, které se nedávno proslavilo svým mačetovým útokem, konkrétně tedy v České Lípě.
Máme tu celkem tři romská ghetta. Dvě se nachází v průmyslové zóně města, kam se ostatní občané bojí chodit, byť je oklika kolem sebedelší.
Další ,třetí ghetto je komplexem sídlištních domů poblíž centra města, tam bydlím i já.
Ne, rozhodně netvrdím, že příslušníci romské menšiny nejsou lidé nebo občané, ale na druhou stranu se rasové předpojatosti už vůbec nedivím.
Suma sumárum, to my, naše země, jsme jim poskytli půdu pod nohama, možnosti vzdělání a seberealizace, kterou máme i my sami.
A co z toho máme? Nakonec jsme málem přišli o kocoura Mikeše, ve školách jsme se málem učili romštinu, pár lidí málem přišlo o život a to bychom mohli pokračovat do večera.

Tohle je naše země, naše půda a náš způsob života  dáváme jim veškerou příležitost k tomu, aby toto  všechno mohli užívat. Ale jakmile si začali stěžovat, naříkat a remcat o našich závazcích, našich povinnostech, které se vztahují na i ně, velmi ráda bych jim doporučila další skvělou výhodu naší svobodné země - právo odejít. Nikdo je sem nezval, ani nestrčil a pokud nedokáží přijmout zemi, která přijala je, není tu pro ně místo.

3 BlackCat BlackCat | 29. srpna 2011 v 11:21 | Reagovat

Nikdy by mě nenapadlo tvrdit, že to, kde žiji, je "moje země". Takové přivlastňování si něčeho, co je v podstatě všech, mi přijde značně nacionalistické. A to v době, kdy hranice nehrají takovou roli jako v minulosti. Proto jde spíš o zpátečnické heslo, které ovšem může kdekomu dobře znít.

Naše společnost je rasistická až hanba. Právě přemýšlím, jak bych asi reagovala, kdyby se ke mně obyvatelstvo chovalo tímto způsobem: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=712240. V podstatě se začínám spíš stydět za většinovou společnost, do níž sama patřím.

4 Lafi Lafi | Web | 31. srpna 2011 v 13:57 | Reagovat

Nedá mi to a připojím se k diskuzi.

[2]: Možná se to tak nezdá, ale "naše" země je stejně tak "jejich" zemí, jsou to totiž občané ČR jako kdokoli z nás. To že se někdo chová způsobem potlačujícím svobodu druhým by měly řešit soudy. Bohužel stát svými činy přímo podporuje rasizmus a nenávist. Už jen vyplácení soc. dávek je ve své podstatě násilí na jedněch (nedobrovolně platí daně) a příjemci jsou pak bráni jako zloději, nebo v lepším případě vyžírkové.

Na druhou stranu si nemyslím, že opakovaná špatná zkušenost s určitou skupinou obyvatel by se měla opatřit nálepkou rasizmus. Lidé bohužel rádi zjednodušují. Opakuji, tohle by měla řešit policie a soudy, ideálně bez takzvaného "dvojího metru".

5 Lafi Lafi | Web | 31. srpna 2011 v 14:06 | Reagovat

Ještě k "sestěhování nepřizpůsobivých":
Pokud bude u naší malé zemi stále převládat socialistické myšlení, tak to ani jinak takové "kauzy" dopadat nemohou.

Nájemníci stále mají větší práva než majitelé nemovitostí. Pokud majitel nebude moci se svým majetkem svobodně nakládat, je státem doslova přinucen k takovým krokům.

Když stát bude stále lpět na přeregulovaném prostředí, namátkou maximální nájemné, cenové mapy, tvorba zákonů na politickou objednávku, atd., bude nenávist mezi lidmi spíš vzrůstat. Jedni se budou cítit ukřivděni a druzí se dříve či později stanou obětí násilí.

6 Libor Libor | Web | 31. srpna 2011 v 17:06 | Reagovat

[5]: Ano, Lafi, to jsi napsal dobře. Jen bych doplnil, že majitelům dané "přinucení k těmto radikálním krokům" zase tak nevadilo, neboť za to zinkasovali tučné peníze.

7 Lafi Lafi | Web | 1. září 2011 v 14:25 | Reagovat

[6]: Nemám k dispozici konkrétní sumy, ale z principu věci soudím, že ty tučné peníze byly řádně umenšené o "rizikovou přirážku", takové vícenáklady spojené s nedobrovolným vystěhováním nájemníků :-) Tím se nechci zastávat takového odsouzeníhodného činu, osobně bych na to neměl žaludek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama