Protektor (2009)

2. října 2009 v 18:36 |  Filmové recenze

Od filmu Protektor jsem si toho zprvu mnoho nesliboval. Prostě asi jen nějaký další snímek ve stylu "musíme si pomáhat" s profláknutými tvářemi sterilního českého filmu nového tisíciletí. Ale ouha. Ono je to vše zcela jinak.
Dobrá, několik "profláklých" tváří tu je - pokud za ně tedy považujete např. Sandru Novákovou, či Jana Budaře (ti ale mají jen malé roličky), vůbec to ale nevadí. V hlavních rolích totiž excelují Jana Plodková (v roli Heleny) a Marek Daniel (v roli jejího manžela Emila), a to natolik dobře, že na ostatní postavy místy až zapomenete.
Něco k příběhu. Nacházíme se v roce 1938 (děj filmu zahrnuje roky 1938 - 1942), krátce po podpisu nechvalně známé dohody v Mnichově. Československé pohraničí je odstoupeno Německu, Polsku a Maďarsku. Ambiciozní redektar Českého rozhlasu Emil Vrbata trochu žárlí na svoji mladou a půvabnou manželku Helenku, která odstartovala poměrně úspěšnou kariéru u prvorepublikového filmu. Jenže její kariéra moc dlouhá nebude, první republika se chýlí ke svému konci spolu s Helenou. Helena je totiž židovka. Role se obrátí a náhle se tím důležitějším a slavnějším stává právě Emil. Helena byla po celou dobu své slávy svému manželovi věrná, i když ve společnosti šaramantních herců to asi nebylo lehké. Dokáže to ale i Emil? Emil si totiž hezky buduje svoji kariéru u rozhlasu. Nepohodlní redaktoři opouštějí svá místa a na jejich pozice se dostává "nová krev". Kde je však hranice mezi tím být loajální k Říši a tím uchránit svoji židovskou manželku a kolaborací? A co vše se dá zradit pro lásku? To jsou otázky, které film klade - a na jejichž odpověď si budete muset počkat do samotného závěru snímku.
Dost bylo příběhu. Měl bych tu rovněž pochválit skvělu stylizační práci režiséra Marka Najbrta, který se nebál toto poměrně vážné téma zpracovat velmi netradičně. Ta netradičnost se vyznačuje jednak zajímavou barvou snímku (vše je takové trochu šedivé), místry zkratkovitým způsobev vyprávění a také úžasnou hudbou (skupina Midi Lidi), kterou byste si za normální okolností u filmu z protektorátní doby dokázali představit asi jen stěží.
Shrnuto a podtrženo - Protektor je jedním z nejlepších českých filmů posledních deseti let. Jedná se však čistě o můj subjektivní názor. Peníze do něj vložené (16 milionů) rozhodně nepřišly vniveč.
P. S. Těch scén, kdy se jezdí s fimovým pozadím na bicyklu se stále nemohu nabažit.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Karin Karin | Web | 5. října 2009 v 7:39 | Reagovat

Na Protektora slyším jen chválu, takže asi budu muset vyrazit do kina. Posledních pár českých filmů mě spíš přesvědčovalo o jakémsi šílenství, které zachvátilo české filmaře, bduu ráda, když si názor poupravím

2 Rýža Rýža | Web | 5. října 2009 v 19:00 | Reagovat

Tak já nevím, nejspíš se ze mě stal filmový ignorant:) A nebo mi prostě tenhle typ filmů a jejich zpracování nejede. Ještě se mi totiž nikdy nestalo, že bych uprostřed filmu z kina odešla - a tady jsem o tom docela vážně uvažovala...sedět na kraji, možná bych to i uskutečnila. Asi jsem prostě neobjevila tu patřičnou a požadovanou hloubku...

3 Jana K. Jana K. | 6. října 2009 v 20:54 | Reagovat

Ahoj, právě jsem se vrátila z kina, tak to musím taky komentovat. Film pěkný, herecké výkony i hudba úžasné. Jinak se moje dojmy omezují na to, že mi Váša řekl, že je hrozný jak ukazujou chlapy jako bezpáteřní sexuchtivé bytosti, a dále na to, že jsem si zkusila představit, jak bych se v té době a situaci chovala já. Mohu celkem s jistotou říct, že bych nebyla ani kolaborant ani hrdina, ale určitě bych se chovala hrozně hloupě a nelogicky:-). Jinak pěkný zážitek přebil počet reklam před filmem a cena (129Kč na studentskou slevu a pak půl hodiny reklam...zlaté divadlo).

4 Margita Margita | Web | 10. října 2009 v 13:42 | Reagovat

Docela mě ten film láká, jakkoli do kina příliš nechodím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama