Volební kampaň

6. června 2009 v 16:53 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Volební místnosti jsou uzavřeny, v neděli večer budeme znát výsledky. Výsledky voleb a celé kampaně (zda padla na úrodnou půdu), kampaně, která byla mimořádně vyhrocená.
Vezměte si jen takové billboardy, které se nám roztomile rozmístily podél silničních komunikací. Některé plakátky jsou skutečně nehorázné. Jistě jste zaznamenali tu malou holčičku, která prosí rodiče, aby nevolili ODS.
Mluvil tu někdo o citovém vydírání?
Dosti úděsný je také billboard, na kterém se objevují zmodralí Topolánek, Bush a Zahradil s podtitulkem "krizi jsme zavinili my", "nenasytnost pravicové politiky". Co by tomu řekl ekonom Kohout? Po přečtení jeho nedávného příspěvku pro MF Dnes čtenář může nabýt zcela opačného dojmu...(však mu to také Jiří Paroubek na stránkách aktualne.cz spočítal).
Ovšem ani druhá strana nezůstává nic dlužna. "Řešení místo strašení" je výmluvné samo o sobě. Ono strašit se dá v zásadě skoro vším, třeba tím, že po vítězství "ksčssd" - jak potenciální alianci (kterou ale Bohumínský sjezd nepovoluje) někteří pravicoví politici překřtili - tu zavládnou poměry tuhé jako v padesátých letech.
V zásadě mi přijde, že politické strany opět zacílily svoji kampaň trochu nevhodně (a také nevkusně). V předešlých komunálních volbách to bezmála vypadalo jakoby se chystaly důležité volby sněmovní, nyní je situace jen o málo jiná. Vytahují se témata, která jsou s evropskou politikou v zásadě irelevantní.
Trochu smutný stav.
A ještě jedna věc mě trochu zarazila. Na české televizi v těchto dnech běží záznam monstr-procesu se "skupinou M. Horákové". Pan Filip (ksčm) se proti tomuto vysílání ohradil. Prý to má za účel poškodit jeho stranu před nadcházejícími volbami. Tak nevím, mám ale dojem, že současná ksčm se od šíleností padesátých let distancuje, jak by je to tedy mohlo poškodit? Člověku se pak bohužel chtě nechtě vloudí taková neodbytně vtíravá myšlenka...
Tak mě napadlo připomenout si volební kampaň z doby minulé, před volbami v roce 1946. Co byste řekli třeba na volební hesla: Proti totalitě všech barev! (lidovci) Totalia bude bita! (národní socialisté), či Republice více práce, to je naše agitace (ksč)?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | Web | 7. června 2009 v 10:05 | Reagovat

No tak billboardy jsou jedna věc. Bohužel jeden takový tady u Výstaviště visí a já na něj musím koukat, když čekám na tramvajku.
Taky mě tak trochu zarazilo, že se strany vůbec nezabývaly evropskými záležitostmi, ale spíš to vzali jako kdyby byly to byly volby do poslanecké sněmovny. Myslela jsem, že ve volbách do Evropy by měly být zohledněny spíš otázky typu Turecko pro proti. Evropská ústava a tak dál. Je fakt, že jsem to moc neštudovala, ale v médiích jsem nic neviděla.
Proč se Filip ohrazoval ? Sice se KSČM od těch procesů distancovala, ale kdo to ví ? Někteří lidé ví prd a nepídí se po informacích a nechají si prostě nakukat to, co jim řeknou v telce.

2 BlackCat BlackCat | Web | 7. června 2009 v 10:21 | Reagovat

Mně chování politických stran nezarazilo. Evropské volby pojaly jako předvoj těch do parlamentu. Spíš mi už dlouho vadí chování stran. Proč stále řešíme jména a co kdo řekl, místo abychom se zaměřili na věcná témata? :-(

3 x x | 7. června 2009 v 12:26 | Reagovat

Je to tak: tahle předvolební kampaň se "nepovedla". V roce 2006 jsem měl pocit, že to nejhorší co jsou politické strany schopné předvést už jsme viděli, ale ono to může být do budoucna ještě horší. Celkově to bylo trapné.

Jeden příklad: ODS vsadila na taktiku, že bude pořád opakovat, že soc. dem. kopíruje program evropských socialistů a že hlasuje podle zájmů německých, španělských a francouzských vinařů a farmářů. Říkal to v televizi pan Topolánek a další představitelé ODS a v otázkách Václava Moravce se na to pokaždé zeptal (zajímavé, že se stejným slovosledem) nějaký člen Modrého týmu. Docela jsem se zasmál, než jsem si pročítal komentáře na punk.cz a nějaké "nezávisle myslící individuum" to tam opakovalo ! Nechápu proč nikdo z kandidujících sociálních demokratů nebyl schopný odpovědět, že: a) program měla vždy soc. dem. svůj český národní už od 19. století (také byla často ve sporus  německou soc. dem.), ale že se řídil podle ideových principů celého světového soc. hnutí (na tom není nic špatného, dělají to všechny celosvětová hnutí - zelení, liberálové, konzervativci...). Doporučuji knihu Politické strany I. díl 1861-1938. b) Zájmy německých, španělských a francouzských vinářů brání především evropská pravice, protože se jedná o její elektorát a ne PES (tudíž zéž ČSSD), která se zaměřuje spíše na práva zaměstnanců atd. Příklady: severozápad Francie dlouho ovládala pravice až do doby, než nastal exode rural, velkostatkáři byli páteří Frankova režimu, v Německu nebyl venkova nikdy nakloněn levici atd... Je velkou nevýhodou sociálních demokratů, že na tyto inteligentní opakované otázky nebyli schopni odpovědět a někteří lidé je pojali za realitu.

Co se týče vztahu KSČM vůči Miladě Horákové, Závišovi Kalandrovi (na kterého se pořád nějak zapomíná) a dalším, psal o tom včera pěkný článek Petr Uhl v Právu.

Co bych dělal v roce 1946 nevím, ale ty hesla zněla racionálněji než ta dnešní. Souhlasím, že třeba vůbec neznáme názory stran na Turecko, Kosovo, Ukrajinu, energetiku, palestinskou otázku atd. Věcnost šla stranou. Všichni ale víme, že pan Topolánek je mafián a pan Paroubek bolševický prase a jiné pro řízení státu a Evropy velice důležité věci.

Účast byla minimální. Je chyba na straně voličů nebo politiků ?

4 Libor Libor | Web | 7. června 2009 v 12:43 | Reagovat

http://www.sds.cz/view.php?cisloclanku=2003102201

5 Libor Libor | Web | 7. června 2009 v 12:55 | Reagovat

[3]: Výše jsem umístil odkaz na ten Uhlův článek, který je dosti zajímavý.

S tím Kalandrou souhlasím. Mnozí lidé jej dnes ani neznají, a to je jistě škoda. On problém asi bude v tom, že jej nelze jednoduše, schematicky, zaškatulkovat.

K té účasti. Skutečně nevím. To je velmi složité.

6 x x | 7. června 2009 v 13:37 | Reagovat

http://pravo.novinky.cz/p131a06c.php - P. Uhl: Komunisté zase propásli šanci
Citace: "Představitelé KSČM vyvolávají nepravdivými výroky – a bylo jich takových v posledních letech více – antikomunismus více než někteří politici, mnohá média a Žáčkův Ústav pro studium totalitních režimů dohromady.
Přitom právě KSČM mohla už téměř dvacet let přispívat k analýze procesů 50. let, které byly jedním z nejodpornějších jevů čs. stalinismu, třeba i srovnáním s procesy 70. let. I ty byly účelově politické, ale ne takto odporné.
[...] V době procesu s Horákovou mi bylo osm let. I když jsem v KSČ nikdy nebyl, musím se vůči nehoráznosti KSČM ohradit. Nejen kvůli Kalandrovi, který mi byl politicky vzorem, ale třeba i kvůli půl miliónu lidí po roce 1969 z KSČ vyhozených.
„Komunisté budou transformovaní teprve tehdy, až pro ně listopad 1989 bude také jejich vítězstvím,“ řekl v roce 1999 v rozhovoru pro Právo jiný dlouholetý člen KSČ František Šamalík. A dodal: „Dokud budou temné stránky své minulosti zlehčovat, musejí počítat s tím, že veškerá jejich sebekritika bude nutně vnímána jen jako neupřímné alibi.“ "

K té účasti: co byste říkali na povinnou volební účast ? Je to porušení osobní svobody nevolit nebo krok správným směrem, tj. donucení k přijmutí části zodpovědnosti za chod společnosti (jako např. placení daní) ? V některých státech to tak funguje, například v Belgii.

7 Libor Libor | Web | 7. června 2009 v 14:00 | Reagovat

Ten Kohoutův článek o krizi je poté zde: http://zpravy.idnes.cz/i-my-skoncime-zle-tak-jako-general-motors-fpd-/nazory.asp?c=A090601_195948_nazory_dp

8 Libor Libor | Web | 7. června 2009 v 14:05 | Reagovat

[6]: Účast sankcionována pod nějakou finanční pokutou? Dejme tomu 1000 kč? Proč ne, ale obávám se, že by to u nás vzbudilo velkou vlnu nevole.
Já osobně byl u všech voleb, ke kterým jsem měl oprávnění přijít - s jedinou výjimkou eurovolby 2004, ale to se mi bohužel krylo s dovolenou (a o voličský průkaz jsem si bohužel zažádal pozdě..).

9 BlackCat BlackCat | Web | 7. června 2009 v 21:19 | Reagovat

Pokuta za neúčast ve volbách? Snad ne! Volba je právo a ne povinnost a každý by si měl uvědomit, že je to šance ovlivnit dění ve své zemi.
Jenže k tomu musíme nějak dospět. Bohužel nevím, jak. :-( Negativní sankce ale rozhodně nepomůžou.

10 Gaspacho Gaspacho | 8. června 2009 v 11:52 | Reagovat

Já jsem taky zásadně proti donucování volit. Občas je složité být v daný okamžik v místě voleb a zařídit si volební průkaz taky nemusí být o nic jednodušší. Navíc má můj hlas aspoň větší váhu:)
Ale určitě by mě pak zajímal údaj o procentu neplatných hlasů - prázdné obálky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama