Návrat do červeného města (2007)

24. června 2009 v 13:15 |  Filmové recenze
Jsou filmy, které vzniknou za mnoho a mnoho peněz, další finance pak tyto snímky "spolknou" na propagaci a tak dále. Celkově je částka snad více než drahá.
Výsledek je leckdy rozpačitý, protože v těch obrovských financích leckdo může zapomenout na to nejdůležitější - myšlenku, umělecký dojem.
Návrat do červeného města mezi tyto filmy nepatří.
Jedná se zhruba o hodinový studentský snímek pana Tomáše Hubáčka (který je jen o rok starším hochem než já...), jenž ve svém díle nezapře svoji lásku ke Zlínu, neboť je to právě Zlín, konkrétně areál bývalých Baťových závodů a obytných domků, kde se děj filmu odehrává.
Tomáš Hubáček (už to jméno musí každého fanouška fotbalové Slavie zahřát u srdce) se své role zhostil velmi dobře. Divákovi dává nahlédnot do tajuplného Červeného města, které kdysi před válkou postavil Továrník. Nyní - několik blíže nespecifikovaných - let po válce do města přijíždí mladý historik Tomáš Hájek, který tu má napsat práci o mrtvém hrdinovi z počátku války Kadlecovi. Město v poválečné době už ale není takové jaké bylo dříve. Nynejší stav je tristní. Zdivo je porušeno, omítka padá, do střech zatéká, tovární budovy jsou opuštěné a hojně se tu rozrůstá vegetace. To doplňuje všudypřítomná voda, jejíž smysl pochopíte až na konci filmu. Těchto rekvizit zašlého industriálu (které mého oku lahodily) Hubáček využil k vynikajícím kamerovým záběrům, které popsány mohou znít podivně a možná i trochu nudně, ale viděny patří rozhodně do filmu velmi dobře. Hudební složka je tu trochu upozaděna, ale zase je tu větší možnost koncentrace na děj, neboť ten - vzhledem ke krátké minutáži filmu - je doslova nabit událostmi a zvraty (místy mi to až připomínalo počítačovou adventuru - hrdina dostane buchty, ktekré potom s dětmi smění za vstup do zakázané části, apod...).
Návrat do červeného města však není ani tak příběhem o komplikované minulosti postav, které tam žijí (byť některé z nich jsou napsány dosti přesně, např. postarší sekretářka, která jakoby vypadla z oka mnohým soudružkám z osmdesátých let - soudě dle účesu a chování), ale spíše je snímek takovým průvodcem fascinací městem.
Film dosti fabuluje, jedná s v podstatě o jakýsi snímek s kafkovskou atmosférou, který na nějaký realismus a snahu o dokumentární výpověď pranic nedbá. I z tohoto hlediska bych filmu odpustil vyložené bláboly, které tam čas od času zazní (např. " ve 39 šli všichni z oddělení do plynu", apod..). Svůj jakýsi magický realismus si film drží i díky tomu, že zde nikdy nepadne jména fenomenálního Baťi, či název města Zlín (respektive Gottwaldov) - vždy se tu mluví jen o Továrníkovi a Červeném městě.
Podívejte se na Návrat do červeného města, je to zajímavý zážitek.
Pro více informací zkuste http://www.cervenemesto.cz/ .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Kub. Jana Kub. | 25. června 2009 v 10:58 | Reagovat

Teda ostuda je, že kulturní události se dozvídám jen z tvého blogu:-D. Od té doby co u nás na vsi zrušili letní kino například ani netuším, která verze Harryho Pottera je zrovna in...

2 Libor Libor | Web | 25. června 2009 v 12:01 | Reagovat

Z toho si nic Jani nedělej :-). Třeba se Hostomice jednou zase pozvednou ke své bývalé slávě:).
Mimochodem, do kin půjde 6. díl Pottera :)
A o Červeném městě ví bohužel jen málokdo (proto jsem se to snažil tímto článkem napravit).

3 Zuzka Zuzka | Web | 26. června 2009 v 10:29 | Reagovat

Tohle se mi docela líbí... takhle jak si ten film popsal.. zní to prost lákavě.. ;o)

4 Libor Libor | Web | 26. června 2009 v 14:02 | Reagovat

[3]: No vidíš, Zuzko, navíc ten film se dá legálně stáhnout! :)
www.cervenemesto.cz

5 Jana Kub. Jana Kub. | 2. července 2009 v 19:53 | Reagovat

Ahoj, tak jsem dneska zhlédla ten film a jsem nadšená! Film podobného zaměření jsem dlouho neviděla a všechny (případné) nedostatky mu odpouštím! Ve většině věcí, které jsi tu napsal, s tebou musím jen souhlasit, akorát bych o něco lépe hodnotila hudební složku, zdá se mi, že se do filmu hodí tak akorát, určitě se mi nezdá podceněná... Cokoliv navíc už by bylo moc. No a co se těch adventurek týče, myslím, že se to tam taky hodí. On to možná ten hlavní hrdina tolik neprožije nebo nezahraje a tím pádem to vypadá neuměle, jako kdyby celou dobu přemýšlel, jak se těch buchet zbavit:-) kdyby se chvíli rozmýšlel atd., možná by tě ta podobnost s hrami ani nenapadla.
Ale musím se přiznat, že jsem opravdu nadšená a moje kritika není objektivní:-). Na nízkorozpočtový snímek geniální, hlavně ty záběry... Už jsem si naplánovala výlet do Zlína:-)
Díky.

6 Libor Libor | Web | 5. července 2009 v 19:36 | Reagovat

[5]: Do Zlína se, Jani, určitě podívej, je to krásné město.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama