Je Rusko svobodnější než USA?

8. května 2009 v 16:46 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Jaromír Jágr - slovutný to český hokejista - prohlásil nedávno v rozhovoru pro E15, že Rusko mu přijde svobodnější zemí než Spojené státy. Jistě, Jaromír v obou státech nějaký ten čas pobyl a jistě ví o čem mluví, přesto mi však jeho tvrzení přijde trochu "přitažené za vlasy". Můj názor však berte s rezervou, neboť jsem ani jednu z výše jmenovaných zemí nenavštívil a niterně tedy cítím jakési neoprávnění k tomu hodnotit.
Jaromír Jágr své tvrzení obhajoval tím, že v Rusku můžete překročit v automobilu povolenou rychlost a policista vám třeba ani nemusí dát pokutu, neboť má pochopení pro lidské pochybení, kdežto v USA jsou prý samé předpisy a pravidla, které vám sešněrovávají život. Nevím, zda si Jaromír neplete svobodu s chaosem a korupčním prostředím (otázkou je, zda by ruský policejní příslušník byl tak benevolentní i k "obyčejnému" člověku a ne jen k hokejové hvězdě s tučným kontem). Svoboda je přece sama o sobě nemožná bez odpovědnosti.
Vybavuje se mi vzpomínka na konec devadesátých let, kdy byl v Buffalu chycen za volantem díky nepřiměřené rychlosti Dominik Hašek - hokejová ikona Buffala. Myslíte si, že pro něj měl policista "pochopení"? Kdepak, slavný Dominátor si musel hezky odkroutit svůj trest (a to v podobně "přednášek" o špatném chování pro místní drobotinu v americké obdobě našich mateřských škol - či co to vlastně bylo).
Nechci hanit Rusko, ani jinou zemi, ale myslím si, že Jaromír Jágr - jakkoliv k němu chovám obdiv a jistou dávku neskrývané sympatie - není v pozici člověka, který by mohl s velkou dávkou objektivnosti míru svobody v obou zemích posoudit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 x x | 8. května 2009 v 19:23 | Reagovat

Ale on hodnotil spíše "svobodu" v dopravě, pochybuji že se o politiku zajímá (kromě toho, že sponzoruje ODS). Tady opět někdo chtěl zase něco inteligentního (tendenčního) napsat.

2 Libor Libor | Web | 8. května 2009 v 20:03 | Reagovat

Nepatří snad otázka dopravy rovněž do politiky?:)
Doporučil bych přečíst si článek v Reflexu o návštěvě jejich reportérů v Kaliningradu, reší se tam i otázka dopravy po ruských silnicích. Je to velmi zajímavé, i když pro někoho možná ultra-hyper-tendenční :-).

3 12345 12345 | 9. května 2009 v 12:47 | Reagovat

Ne, Rusko není svobodnější,jak by přeci mohlo,že? Samozřejmě,že svobodnější je USA, v USA všecko funguje,v Rusku nefunguje nic. Kdo si myslí, že Rusko je svobodnější než USA,je uplnej debil...to si chtěl,Libore,slyšet?:)))
Jinak, Jágrovo zhodnocení je zhodnocením člověka, který si vyzkoušel, jaké to je žít jak v USA,tak v Rusku.Je to samozřejmě subjektivní zhodnocení a subjektivní soudy může přeci vyslovovat,každý z nás,ne? A každý z nás se někdecítí svobodněji a někde méně.
Celý tvůj příspěvek mi skutečně přijde trochu nepatřičný...

4 Libor Libor | Web | 9. května 2009 v 13:13 | Reagovat

12345 (patrně relikt ze hry "na babu":)): Nevím, zda je Rusko svobodnější než USA a Jaromírovi jeho názor neberu (ono je to koneckonců asi i jedno), ale jen mě zarazil ten způsob. Spáchám nějaký prohřešek proti obecně platným pravidlům a trest nepřijde (proč? Snad ne proto, že jsem člověk bohatý a slavný?). Nebo spáchám prohřešek a trest (a podle mého názoru trest vhodný a přiměřený) přijde? To není o Rusku a USA, ale o přístupu k přestupkům. Já osobně bych byl nerad, kdybych věděl, že někteří lidé se jen tak mohou prohánět po silnicích se svými vozy s pocitem, že pokud se něco pokazí, tak policista bude mít pochopení. Všichni bychom si před zákonem měli být rovni. Platí to tak v obou výše zmiňovaných zemích? Nevím. Vycházím jen z několika konkrétních příkladů - jež ale nelze generalizovat, toho jsem si vědom - o nichž vím, které ale pro Rusko nejsou zrovna příznivé. Jinak proti Rusku nic nemám, jen ta jejich vodka mi nějak nepřirostla k srdci :).

5 Pierre Pierre | Web | 10. května 2009 v 9:18 | Reagovat

No ono to nemusí být jen tím že: Já jsem Jágr tak neostanu pokutu. Spíš to je tak: tady jsme v Rusku a platí tu trochu jiné zákony a pokud máš  v kufru lahev solidní vodky tak můžeš jet zase dál. :)

6 BlackCat BlackCat | Web | 10. května 2009 v 16:12 | Reagovat

Právě. Myslím, že Jágr prostě hodnotil něco, co za hodnocení snad ani nestojí. V Rusku Ti za peníze, nebo známou tvář prominou trest, kdežto v USA ne. :-)

7 Terka Terka | Web | 11. května 2009 v 18:13 | Reagovat

Rusko a svbodnější?? Když to říká Jarda... chachacha... Ne, že by byly USA výkvětem demokracie, much mají až až, ale porovnávat s Ruskem, ehm... Jaroušek by si měl přečíst Politkovskou, sledovat proces s Chodorkovskim, aby viděl, jak vypadá taková svoboda po Rusku. Jistě, on je mediální hvězda a o toto se nepotřebuje starat, není ruský občan (ať si tam žije třeba deset let), tak mu národní poměry mohou být lhostejné a že by se snažil angažovat v ruské politice, jsem také nezaznamenala... Leda že by šel za Jednotné Rusko.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama