Quo vadis dětská výchovo?

18. října 2008 v 10:38 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Tento článek píši v trochu naštvané náladě. Ano, vím, člověk by si měl vše vždy minimálně několik minut promyslet a až pak se k dané věci vyjádřit, leč…někdy jsou ústa (v tomto případě prsty) rychlejší než preventivní opatření šedé kůry mozkové.
Včera mě při cestě domů zastavili dva malí chlapci, věkem asi desetiletí, kteří slušně pozdravili (což od nich bylo hezké), ale pak se optali na to, zda nemám pro ně nějakou cigaretu. No hrůza. V tu chvíli mi došlo, že ten milý pozdrav mi byl určen jen proto, aby děcka dostala kýžený nikotin (což se naštěstí nekonalo). Situací jsem byl zcela zaražen, proto jsem se nezmohl ani na pronesení nějaké moralizující fráze. Škoda, příště bych to měl napravit..
Nechci vypadat jako starý, moralizující důchodce, ale mám dojem, že s výchovou děti se děje něco…něco nepěkného. Pokud srovnáte výchovu dětí a mládeže z doby cca před 40 lety a dnes, tak dostanete zcela diametrálně odlišný obraz. Dřívější výchova nepovažovala dítě za - promiňte mi ten výraz - plnohodnotnou lidskou bytost. Mnoho věcí se před dětmi tajilo, jednalo se s nimi metodou cukru a biče, samostatná úvaha a jejich názory se moc nepřipouštěly. "Utiskované" děti dospěly a patrně se zařekly, že výchovu svých rodičů opakovat nebudou a zvolily - demokratický přístup. Dítě je bráno hlavně jako člověk, který má právo na svůj názor, má určité postoje, hodnoty a je nutno na jeho úhel pohledu rovněž dbát.
Problém však podle mého nastává v tom, že se pohybujeme od jednoho extrému ke druhému. Trochu to může člověku připomínat současné počasí, které má spíše tendenci k tomu být buď extrémně teplé, či extrémně chladné, žádné mírné přechody. "Stará" výchova jistě dobrá nebyla. Z dětí se často stávali zakřiknutí, nesvobodní, leckdy i agresivní, jedinci, kteří se báli projevit svůj názor, kreativitu. Tělesné tresty já osobně rovněž považuji za cosi - řekněme - přežilého a amorálního. Nechceme-li, aby daný jedinec rovněž jiné lidi tělesně trestal, tak proč tuto činnost praktikujeme na něm?
Demokratické výchova však také není bez chyby. Z dětí mohou vyrůst až příliš sebestředné bytosti, které jsou zvyklé na to, že svět se svým způsobem točí kolem nich. Vysvětlujte pak takovému člověku základní principy kompromisu, skromnosti a koneckonců i slušnosti..
Podle mého názoru nezáleží ani tak na obecném typu výchovy, ale spíše na každodenní praxi soužití rodičů a dětí. Rodina je základ státu - toto stokráte omleté heslo je ale víceméně pravdivé. Právě v rodině přeci člověk získává základní sociální návyky a morální hodnoty, které pak předává dál. Návrat do dob výchovy našich rodičů a prarodičů již asi ale možný není. Uvolněné stavidlo restrikce se nedá tak lehce vrátit zpátky. Jde však o to, aby ta tzv. "demokratická" výchova byla skutečně demokratická. Tedy, aby krom zdůrazňování vlastních práv zdůraznila rovněž i povinnosti, které mladý člověk (chcete-li človíček) má, aby hodnoty jako úcta a tolerance nahradily populární egoismus a aby lhaní a vymlouvání se ustoupily pravdě a zdravé sebekritičnosti.
Není to lehký úkol, ale koneckonců..žádná společnost není dokonalá. Jen se obávám, že se nikomu do takto náročné výchovy nebude chtít pustit… Jak toto vše chcete vysvětlit lidem, kteří mají takřka základní vzdělání, vyrůstali v nefunkčním rodinném prostředí, apod.? Bude snad budoucnost naplněna skepsí….?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 T´Lerin T´Lerin | 18. října 2008 v 14:01 | Reagovat

Začátek tvého článku mi připomíná příhodu, která se mi asi před rokem stala. Byla jsem venku s kamarádkou, zastavily nás dvě holčičky, kterým mohlo být maximálně 9-10 let, a zeptaly se mě, jestli bych jim nekoupila v blízké trafice cigarety. Rázně jsem odvětila, že ne, i když jsem byla v šoku.

Sice jsem ještě hodně mladá (je mi teprve 16), ale posledních pár let mi přijde, že je to rok od roku horší. Možná se mýlím, ale opravdu to na mne dělá takovýto dojem.

2 Libor Libor | E-mail | Web | 18. října 2008 v 15:40 | Reagovat

T´Lerin: Také se asi ze mě stává pesimista..

3 f. f. | 18. října 2008 v 19:55 | Reagovat

patřím do stejné věkové kategorie jako TLerin a

jen bych snad dodala, že někdy je to ještě horší, než si rodiče dokážou představit...

co všechno dokážeme my "vynálezaví teenageři" podniknout... dítě bez problému rodiči do očí zalže, že bude o víkendu spát u kamaráda a skončí to tak, že bude někde chlastat a hulit trávu...

v dnešní době už lidé nemají problém zalhat a důvěra se jen těžko získává, navíc se chtějí rovnat svým vrstevníkům...

všechno nabralo nějaký špatný směr a cesta zpátky je zavřená...

někteří mladí lidé toho už prožili více, než jejich rodiče za celý svůj život...

4 .. .. | 19. října 2008 v 9:46 | Reagovat

kdyz jsem byla na festivale, prisel za mnou kluk, tak 12 mo mohlo byt, a jeslti se s nim neslozim na sleh.. no, docela me to dostalo.. cigarety slabej odvar

5 mona mona | 19. října 2008 v 12:19 | Reagovat

ja s vami vsemi uplne nesouhlasim, myslim si, ze aspekty, ktere zminujete, tj. kourici deti, "pubertaci", kteri, aby je rodice pustili, rikaji, ze jdou ke kamaradovi, atd. tady byly vzdy...nebo snad chcete rict, ze lide z generace nasich rodicu do osmnacti nepili, nekourili, na navstevach u kamaradu pili caj? koureni deti, opijeni se a zfetovavani se na ruznych akcich, tady bylo je a bude, nelze to spojovat se zpusobem vychovy, stejne tak nelze rici, pro ktereho cloveka je ktery typ vychovy spravny, nekomu vyhovuje autoritativni vychova, nekomu "demokraticka", jsou lide, kteri and sebou potrebuji mit bic a jsou naopka lide, ktere neprirozena, vnucena, autorita odrati a najust treba fetuji a oziraji se s kamarady, pravdu mas, libore, v tom, ze ani jeden model neni naprosto spravny, coz plati v zivote o vsem:o)

6 mona mona | 19. října 2008 v 14:15 | Reagovat

desetilete dite, ktere si rekne o cigaretu bych ale nedaval do souvislosti se zpusobem vychovy

7 mona mona | 19. října 2008 v 14:15 | Reagovat

a stejne ale cesi jsou takovi dost moralisti, kteri amji radi autority, nezda se vam? :)

8 Libor Libor | E-mail | Web | 19. října 2008 v 14:23 | Reagovat

mona: Já si myslím, že na té výchově něco bude. Prostě slušně vychovaný člověk v té době nekouří. Se vzrůstající mírou liberalismu ve výchově se zároveň dá říci, že děti jsou méně poslušné než třeba před třemi dekádami (jistě, existují početné výjimky). Což ale pochopitelně nemusí znamenat, že jsou lépe vychované. Co je vlastně ta "správná" výchova"? Co člověk to názor..Domnívám se ale, že "správný" rodič, či jiné výchovné "zařízení" by se mělo postarat o eliminaci patologických jevů - mezi něž rané kouření (nebo, chcete-li kouření obecně) bezesporu patří. Nemám k dispozici statistiky, ale přesto se domnívám, že dnešní mládež tomuto nešvaru holduje více než např. před patnácti lety (jak ale říkám, vycházím jen z vlastní zkušenosti, respektive ze zkušeností svého okolí).

9 Libor Libor | E-mail | Web | 19. října 2008 v 15:07 | Reagovat

mona: Ještě k těm autoritám. Obecně se tu v našich zemích moc netrpí, když někdo příliš "vyčuhuje". Ideální je, když se zapadá do šedého průměru (což je dáno historickým vývojem našich zemí).

Jinak u nás se uplatňuje stále ještě - na některých místech - autoritativní výchova. Obecně vzato je i celková koncepce výchovy v českých rodinách daleko autoritativnější než třeba v USA, či ve skandinávských zemí. Lidé ze Švédska se velmi diví tomu, že v rodinách tu jsou i tělesné tresty (pohlavky, apod), což u nich moc neznají a odsuzují.

10 mona mona | 19. října 2008 v 17:11 | Reagovat

Ja nerikam, ze se mi libi, kdyz desetilety dite po nekom chce cigaretu, jeste min by se mi libilo, kdyby mu ji nekdo v me pritomnosti nabidl, jako myslim, kdybych sla treba po ulici s kamaradkou, prislo desetilete dite, reklo: nedate mi cigaro a ona mu ho dala, tak bych se nad tim chovanim me kamaradky pozastavila. Preci jenom deset, dvanact let je malo. Nesouhlasim uz ale s tim, ze to ma co do cineni s vychovou. Samozrejme, statistiky nemam a navic si myslim, ze tato vec je tezko zmeritelna:)Muzeme patrne zjistit pocet desetiletych kuraku v roce 2008 a v roce 1983, ovsem souvislost s vychovou prokazeme jen tezko. "Moderni" vychova se muze projevit v tom, ze si to dite troufne se na ulici zeptat, pred ctyriceti lety slo "tatinkovi" do trafiky pro cigara, otazka byla, zda je tomu otci dalo:) Koureni u deti neni nicim novym, spousta silnych kuraku, dnesnich sedesatniku, ti rekne, ze zacali kourit ve dvanacti, ve trinacti, bohuzel:( Sam Vaclav Havel nebyl vyjimkou:), ano, uznavam,v te dobe se  tolik nevedelo o skodlivych ucincich koureni...nesouhlasim s Tebou v te spojitosti se zpusobem vychovy a nemyslim si ani, ze detskych kuraku je vice nez treba pred patnacti lety, nemyslim si ani, nastesti, ze je moc lidi, ktere desetiletemu diteti cigaretu daji ( otazka je, kolik mu ji neda z principu a kolik proto, ze se nechce podelit :) )

Kazdopadne zajimave tema, jeste se nad tim zamyslim a kdyz me napadne enco zverejnenihodneho, tak to sem napisu:)

11 BlackCat BlackCat | Web | 19. října 2008 v 18:13 | Reagovat

Já bych se nad tím zamyslela trochu šířeji. Protože když mi bylo dvanáct třináct, tak je jasné, že jsem zkoušela kouřit, nebo pila alkohol, ale mělo to nějakou míru a především jsem si dávala pozor, aby se to nedoneslo k uším někoho, kdo mě zná. Prostě jsem zachovávala hru na hodné dítko, i když jsem zas tak hodná nebyla. Dnes je problém v nevýchově dětí, které si dovolí na učitele ve škole absolutně nepřípustné chování a které nejsou vychovávány, protože jako by najednou výchova byla něco špatného. Naopak: demokracie přece potřebuje výchovu k odpovědnosti za vlastní rozhodování a svobodu.

12 Libor Libor | Web | 19. října 2008 v 21:15 | Reagovat

BlackCat: To s tím školstvím je zcela pravdivé, bohužel :-(

13 f. f. | 22. října 2008 v 17:46 | Reagovat

Souhlasím s BlackCat, ale v dnešní době už je to mnoha lidem jedno a nic se skrývat ani nesnaží. A to, co si dneska dovolí děti k učitelům, děs no.

14 mona mona | 28. října 2008 v 21:11 | Reagovat

A co si dovolí učitelé k dětem? Hm?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama