Yonderboi - Splendid isolation (2005)

13. února 2008 v 12:05 |  Hudba z ouška do ouška
Yonderboi - vlastním jménem László Fogarasi Jr - je maďarský hudební skladatel s poměrně rozsáhlými žánrovými přesahy. Většina jeho tvorby by se však dala zařadit do pomezí downtempo, chill outu. CD Splendid isolation je v podstatě druhým Yonderboiovým (ach, ta čeština) albem a musím říci, že albem vskutku povedeným. Laszló tu kombinuje melodickou elektroniku s kytarovými party, v některých skladbách dokonce rocková složka nabývá převahy - týká se to převážně skladeb "Were you thinking of me"(tu určitě budou znát fanoušci fotbalové počítačové hry FIFA O8) a "People always talk about the weather", což demonstruje jeho žánrovou neukotvenost (ta rozhodně není na škodu). Kdybych měl osobně tuto desku přirovnat k nějaké jiné, tak mě napadá snad jedině nějaké album od Ralpha Mayerze z Norska, ale...ani zde to přesně nesedí.
Album začíná i končí krákáním havranů, do kterého - v úvodu - zazní tóny skvělé skladby (možná nejlepší na celé desce) "All we go to hell", jež se přes úvodní poměrně tiché pojetí rozezní ve velkolepý chorál. Další neméně zajímavou skladbou je "Motor", dílo věrné svému názvu. "Šlape" jako motor, hezky, tanečně, v rytmu. Je to píseň, při které můžete vypnout a nechat se unášet jejímy pravidelnými rytmy. Když už jsem u těch skladeb, tak bezesporu musím ještě zmínit úžasnou "Soulbitch", o které se však dá jen těžko psát, neb přináží zvuk naprosto nepopsatelný - hodně zastřený - jakoby orientální - vokál s podmanivou kytarovou smyčkou. Už kvůli této skladbě se vyplatí desku Splendid isolatin slyšet.
P. S.Pokud se podíváte na výše uvedený obal desky a výraz "splendid isolation" vám z hlediska mezinárodní politiky není zcela neznámý, tak asi pochopíte jisté souvislosti.
P. P. S. Jméno Yonderboi pochází z kyberpunkové "bible" Neuromancer od Williama Gibsona.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marek Marek | 14. února 2008 v 9:44 | Reagovat

Prosím o vysvětlení nás méně znalých,jak spolu souvisí mezinárodní politika a výraz splendid isolation..

2 Libor Libor | E-mail | Web | 14. února 2008 v 12:10 | Reagovat

Termínem "Splendid isolation" se často označovalo postavení "proradného Albionu" - tedy, Marku, Tobě jistě velmi dobře známé Anglie. Označení pochází z 19. století a pojednává o postavení Velké Británie ve vztahu k nezasahování do kontimentálních záležitostí Evropy.

Pro podrobnější studium doporučuji knihu Diplomacie od H. Kissingera:-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama