Přespříliš milý Libor

7. února 2008 v 15:52 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Dávat obrázky k článkům je jistě hezká věc, ale jak to udělat s články, které nemají žádnou konkrétní podstatu? Inu, obrázek sem hodím (jmenuje se Regret a tvůrce je člověk jménem Garland). Podle mě se jedná o velmi pěkné dílko, to jen tak na okraj...
Zpátky k věci. Nedávno mi jeden můj kamarád pověděl, že na něj často působím tak, že jsem na mnoho lidí až přespříliš hodný, milý. Nebyla to žádná výtka, nicméně mě to přimělo k zamyšlení se nad sebou samým, což nikdy není na škodu. Proč je člověk vůbec milý na své okolí? Ze své podstaty nebo z něčeho jiného? Napadá mě teď taková souvislost s jednou knihou, kterou jsem nedávno dočetl. Jmenovala se Únorová tragédie a napsal ji Hubert Ripka (člen národních socialistů a přímý aktér února 1948). V té knize popisuje - mimo jiné - i tehdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Líčí jej jako člověka veskrze slušného,
citlivého a milého. Mezi řádky se však dá vyčíst, že Masarykova citlivost pramení z jeho slabosti, neschopnosti říci "ne", neschopnosti razit tvrdý, odhodlaný postup. Jak jsem pochopil, dle Ripky je (respektive byl) Jan Masaryk milý proto, že byl přespříliš citlivý a raději se konfrontacím vyhýbal..
Takže, je být "milý" skutečně vždy výrazem dobroty člověka?

Poznámka na závěr: k Janu Masarykovi mám i přes to vše kladný postoj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gaspacho Gaspacho | Web | 7. února 2008 v 21:12 | Reagovat

Tak to je otázka... Dle mě by to mohlo pramenit z toho, že je člověk společenský tvor a snaží se dělat pro svůj druh něco prospěšného, co napomáhá k přežití druhu. Jakože to by mohla být podstata.

"Takže, je být "milý" skutečně vždy výrazem dobroty člověka?"

Já myslím, že jo. Když to není vypočítavá milost projevovaná za účelem ňákého zisku. Jinak milost může být doprovázená jinými vlastnostmi, a pak to může vypadat jako slabost.

2 Královna Královna | 8. února 2008 v 17:31 | Reagovat

Být milý nemusí znamenat být měkký. Třeba můj šéf je milý a sebekritický, ale je to drsňák:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama