Mašínové - vrazi nebo hrdinové?

29. února 2008 v 11:25 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Bratři Mašínové, lidé, kteří svými skutky i po padesáti letech stále obrazně řečeno hýbou děním v naší malé republice. Co člověk, to názor na jejich počínání. Já zde přidám svůj osobní pohled na činy, jež je proslavily.
Jablko nepadá daleko od stromu, toto rčení platí v případě bří. Mašínů dvojnásob. Jejich otec - Josef Mašín, jeden z pověstných Tí králů našeho domácího odboje - byl znám pro své odhodlání a odvahu, se kterou slavil úspěchy jednak na polích 1. sv. války, tak i v boji proti nacistickým okupantům. On i jeho synové jsou bezesporu osoby velmi odvážné, schopné i nejvyšší oběti - svého života. V jejich duších je archetyp (jakkoli toto slovo nemám zrovna v oblibě) asyrského bojovníka - trochu přeháním, vím - který jedná podle hlasu svého srdce (jistě, naslouchat svému srdci bez předchozí konzultace s šedou kůrou mozkovou bývá leckdy ošidné). A byl to právě hlas srdce, jež velel bratřím k útěku z ČSR, k čemuž bezesporu přispěla i jistě negativní zkušenost z komunistického vězení, kam byli oba hoši na nějaký čas umístěni. Srdce člověka, milujícího demokracii a nenávidícího totalitu, nemůže vydržet podmínky v ČSR padesátých let. Roku 1953 Ctirad a Josef (spolu s M. Paumer a později chycenými a popravenými Janatou a Švédou) prchají pryč, na západ. Útěk pochopitelně neprobíhá hladce, během něho skupina zabije šest lidí, což má za následek to, že dnes je mnozí považují za vrahy. A co já? Nevím....Otázka: vrazi X hrdinové není podle mě správně položena. Ani vrazi, ale ani hrdinové. Neboť, podle mého názoru, záleží na povaze člověka, který jejich činy soudí.
Pro lidi, kteří preferují otevřené vystoupení proti nespravedlnosti, mají odvahu a vůli jsou bří. Mašínové patrně hrdinové. Pro jiné lidi, kteří volí cestu odporu v mezích možností, popř. přizpůsobení se, budou tito lidé pravděpodobně jen vrazi.
A máme vůbec my právo soudit jejich činy? Jak bychom se zachovali my v situaci po komunistickém převzetí moci? Volili bychom cestu odporu v mezích možností, či odporu otevřeného (rovnající se sebevraždě nebo nutnosti utéci) boje, či bychom se podíleli na zločinech tehdejšího totalitního režimu?
P. S. Dnešní společnost vzrušila informace, že M. Topolánek udělil břím. Mašínům čestnou plaketu v USA. Nesmíme ale zapomínat i na to, že podobně honosného vyznamenání se jim dostalo už jednou - v roce 1945 je president E. Beneš odměnil medailí za chrabrost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gaspacho Gaspacho | Web | 29. února 2008 v 13:32 | Reagovat

Každý má právo na svobodu, ale každý má taky právo na život. Podle mě je lepší si vzít svobodu než někomu život. Ale neznám podrobnosti jak ten útěk probíhal...

2 Libor Libor | Web | 29. února 2008 v 13:43 | Reagovat

Otázka také je, zda je správné vzít život někomu, kdo jinému svobodu bere.

Domnívám se, že jednoznačná odpověď neexistuje.

a propos: názor o Mašínech jakožto vrazích je uveřejněn na http://pohranicnik.bloguje.cz/603424-masinove-teroristi-a-vrazi.php

3 Gaspacho Gaspacho | Web | 29. února 2008 v 13:56 | Reagovat

No podle mě tu svobodu bere systém a ne jednotlivci, kteří hlídali pohraničí.

Jdu kouknout na ten odkaz.

4 BlackCat BlackCat | Web | 1. března 2008 v 9:52 | Reagovat

Souhlasím s Gaspachem. Možná i proto, že svůj odpor vůči zabíjení a násilí často přeháním. Měla jsem se narodit v době hippies. (smích, který se k tomuto tématu vůbec nehodí)

5 Královna Královna | 1. března 2008 v 13:27 | Reagovat

Myslím, že za vinu se jim ani tak nekladou lidé zastřelení na útěku. Kdyby je nechali jít, nic by se nestalo. Spíš je jim vyčítáno, že při jejich "diverzantských akcích" přišlo k újmě několik lidí - buď policisti nebo lidi, kteří zatajili, že mají zbraň, a pak zaútočili. Zda jsou nebo nejsou vrazi je dost těžká otázka. Byli pohraničníci vrazi? Byli vrazi ti, kdo posílali lidi v procesech na smrt nebo do lágrů, kdo v 50.letech vzali lidem majetek a uvalili na ně dluhy, takže z toho strádání zemřeli? Byli vrazi Američani, když osvobozovali Evropu? Obávám se, že odpověď na tvou otázku je pevně svázaná s těmito otázkami. Mašínovi nezabíjeli pro radost, ale v nouzi, při boji za myšlenku svobody a demokracie.

6 BlackCat BlackCat | Web | 1. března 2008 v 15:23 | Reagovat

Jo jo, já jsem samozřejmě taky měla na mysli jejich akce, které mi vadí. Útěk byl asi pokus o přežití.

7 Oipolnidas Oipolnidas | 2. března 2008 v 22:27 | Reagovat

Královna: Dobře, ale co ti, kteří také bojovali za svobodu a demokracii, ale nezabili přitom nikoho ? Například (schválně ?) opomíjený Záviš Kalanda, který byl mimochodem, stejně jako Horáková, velmi levicový (dnešní média se snaží antibolševický odpor markovat jako pravicový). Je pravda, že se jedná o složitou otázku a odpověď nebude nikdy nepoznamenaná politickým pohledem toho či onoho. Ale právě proto je třeba zůstat soudný a být kritický i ke "svým". Například na KSM mi vadí, jak kritizují SEL a oslavují Stalina, který tisíce "pokrokářů" zabil nebo poslal nacistům na hranice. Stejně tak naše konzervativní pravice a její obdiv k Pinocehtovi (křesťané v Chile byli v opozici!). Závěrem: mělo by se více diskutovat a méně sahat po rázných, leč prázdných heslech: viz. poslední věta vašeho příspěvku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama