Umělý nebo umírající?

20. prosince 2007 v 23:37 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Měl jsem nedávno s panem Katolíkem (pokud čítáš, tak zdravím a ještě jednou děkuji za krásný dárek!) velmi zajímavou rozmluvu - ostatně jako skoro všechny naše rozmluvy. Vánoční stromečky - toť vskutku zajímavé téma! Drtivá většina občanů naší země si nějaký ten stromeček domů na Vánoční svátky pořizuje. Je to poměrně hezká tradice a dárky pod ním vypadají vždy velice stylově - proti tomu nic, ale jde spíše o to, jaký druh stromku mají lidé doma. V zásadě tu jsou dvě možnosti 1) umělý a 2) přírodní. Já sám se stavím za to mít doma přírodní stromek, protože jsem naň zvyklý a kus nějakého plastu by mi asi trochu vadil, nicméně chápu, že pro stav naší přírody to nebývá vždy zrovna ideální, když se koncem roku hromadně kácí stromky (v lepším případě legálně).
Těmto stromkům se narozdíl od těch "umělých" říká "živé" nebo "přírodní", ale terminologicky - jak pan Katolík upozornil - to není zcela přesné, naopak - mělo by se jim spíše říkat umírající. Někdy je to skutečně smutný pohled - krásná borovička je v lese utnuta, pak je v nějaké domácnosti nazdobena, aby postupně začala schnout a uvadat a následně skončit v sídlištním kontejnetu svoji krátkou životní pouť. Naše terminologie často nebývá přesná, označujeme za živé to, co nám před očima umírá...
Nejsem zrovna velkým příznivcem umělých stromků, ale zároveň se mi nelíbí striktní názor, jež je odsuzuje za jejich "neživost". Na lidském znásilňování přírody je velice hrozné to, jak si člověk často ani své prohřešky neuvědomuje. Stejně jako nacisté si neuvědomovali, že to, co dělají Židům je nějak zlé, tak si ani dnešní člověk neuvědomuje, že to, co činí zvířatům v obřích velkochovech je stejně tak kruté.
Bože, odpusť jim, neb nevědí co činí (tak pravil jeden dávno ukřižovaný Žid).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BlackCat BlackCat | Web | 21. prosince 2007 v 7:13 | Reagovat

O ,,umírajícím" stromku jsem taky přemýšlela. I nejen proto máme umělý stromek. Hlavně ale proto, že jsem dospělá s mámou v malé bytu. Přijde mi to zbytečné, tak jsme si koupily umělý a jsem spokojená, jelikož je fakt pěknej. Sice nevoní, ale nakonec je to stejně pěkná dekorace.

2 Katolík Katolík | 21. prosince 2007 v 9:48 | Reagovat

...Ti příště zase něco povim :-) A tedy ještě jinak, když člověk činí zlo v jakékoliv míře, kvůli tradici, samozřejmosti apod., hodí na to slušivý název a je pořešeno. Tak tedy živý stromeček...

3 Libor Libor | Web | 21. prosince 2007 v 15:36 | Reagovat

Katolík: To jsem čekal..:-). Co to icq? Pošleš mi jej někdy?:)

4 Gaspacho Gaspacho | Web | 21. prosince 2007 v 17:25 | Reagovat

Dovolil bych si nesouhlasit v tom, že umělý stromek je příznivější k životnímu prostředí. On ten plast se musel ňák vyrobit  a energeticky to není zrovna šetrný. Navíc strom je obnovitelný zdroj. Nemluvě o tom, že ty stromky jsou průřezy... to znamená, že kdyby se nechaly všechny růst, tak by se les "udusil".

Máme doma taky umělý stromek a nemá cenu to měnit, když už je koupený. Vyhodit ho a začít kupovat "umírající" by byl vrchol konzumu. Na druhou stranu je to velice pohodlný, skladný a nedělá to bordel;-)

Přikláním se k pojmenování "přírodní stromek".

5 Gaspacho Gaspacho | Web | 22. prosince 2007 v 10:06 | Reagovat

A ještě dodatek. V rámci návratu jedle bělokoré některé ekologické organizace prodávají tyto stromky v květináči. Na jaře jsou pak organizovány její výsadby do lesů. Tento přístup dává vánočnímu stromečku určitě další pěkný rozměr.

A pokud by měl někdo špatný svědomí, že kvůli němu uřízli stromek, mám tu další zajímavou věc. Český svaz ochránců přírody rozjel projekt Místo pro přírodu. Z příspěvků vykupují cenné přírodní lokality v ČR a vytváří z nich "soukromé rezervace". Pro představu...za 400kč se vykoupí 25m^2 unikátního lesa v Bílých Karpatech.

Více na http://www.mistoproprirodu.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama