Pohyblivé obrázky, kina, biografy, cinemas.....

10. dubna 2007 v 16:47 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Osobně mám velmi rád kina. Mám rád jejich podstatu - velké ztichlé (většinou) sály, ve kterých sedí lidé a toužebně očekávají kulturní prožitek, očka upřena na filmové (stříbrné) plátno, uši nastraženy... Je to krása. Do kina však moc nechodím, neboť návštěva biografu už je často mimo můj účetní plán... a navíc většina lidí se mnou na ty filmy, které bych chtěl vidět, zrovna moc chodit nechce. Je to zvláštní, ale být sám v kině je pro mě velmi odpudivé. Sice je tam všude tma, komunikovat se dá jen velmi omezeně (pokud tedy skutečně do kina jdete na film:-)), ale představa, že ten kulturní zážitek sdílíte jen vy sami (nepočítaje spolusledující, které ale neznáte) je pro mě jakýmsi podivným způsobem chmurná.
Výborná jsou i letní kina, panuje v nich příjemná atmosféra jakési uvolněnosti a svobody. Jednou se mi stal takový zvláštní zážitek, byl jsem na filmu "Tenká červená linie" (tuším....) a ve filmu začalo pršet, krátce poté se rozpršelo i v reálnu. Zajímavá souvislost, začal jsem ty chudáky vojáky ze snímku celkem chápat:-).
Pamatuji se, jak jsem jako malý chlapec začal chodit sám do kina. Bylo to krátce po roce 1990 a do našich kin (i do toho našeho v Hostomicích) se začaly valit "pecky" ze západu, které tu předtím nebyly promítány - Star Wars, Indiana Jones a chrám zkázy (ještě dnes se při pohledu na indická božstva trochu zachvěji) či Barbar Conan. Dnes už mě tyto snímky takovým způsobem nezajímají, ale ten okamžik, když jsem vstupoval okolo přepážky pro prodej vstupenek do potemnělého sálu, usadil se a toužebně čekal na zvuk gongu, který měl návštěvníky utišit (což se želbohu mockráte nepovedlo) byl nádherný. Dnes již v kině takový pocit nezažívám. Kouzlo se vytratilo, nevím, zda za to mohou současná multikina či větší dostupnost filmů na dvd či ke stažení ve formátu *.avi.... Nejspíše je to kombinací všeho výše zmíněného.
P. S. A ještě jsem si na něco spojeného s kinem vzpomněl. Můj otec mi kdysi vyprávěl, že když byl malý, tak jej velmi zajímal paprsek světla, který vede od kamery směrem na plátno, jednu dobu se prý domníval, že se po něm dá chodit:-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mademoiselle Prosím mademoiselle Prosím | 10. dubna 2007 v 20:18 | Reagovat

Vždy si říkám, na jaký film půjdu třeba i sama, ale sama nikdy nejdu, nějak to nejde. Kultura je i společenská událost, ne?

2 Danka Danka | Web | 10. dubna 2007 v 21:44 | Reagovat

Já jsem jednu dobu do kina sama chodila a nebylo to tak špatné. aspoń může člověk jít na co chce. Ale zase jsou filmy, které společnost přímo vyžadují.

3 NowhereMan NowhereMan | Web | 11. dubna 2007 v 7:51 | Reagovat

Dostalo mě "... kulturní zážitek sdílíte jen vy sami..." - ehm, jako sám se sebou? Jé, mám dneska den chytací za slovo :-)

Jinak nevidím nic na tom jít někdy do kina sám... a kino MILUJU. Spousta lidí okolo mě filmy stahuje, má "domácí kina", ale na to já jsem lenoch (na to stahování a hromadění věcí, na který bych se možná jednou podíval) a doma to (=zážitek z filmu) nikdy nebude ono...

4 Královna Královna | 11. dubna 2007 v 15:27 | Reagovat

V letním kině jsem ještě nikdy nebyla... ale naštěstí mám spoustu kamarádů intelektuálů:), takže o společnost nebývá nouze. Ale ten pocit jít do kina sám je dost podivný. Však jsem o tom kdesi psala, jak je protivné nesdílet zážitky z filmu:)

5 Daae Daae | 11. dubna 2007 v 15:30 | Reagovat

Podle mě existuje druh filmu, u kterého je nutné zajít na něj do kina, abychom dostali ten plnohodnotný zážitek. Například takový LOTR či zrovna nedávno Fontána. U mě je to například i můj oblíbený Spider-Man, ale u každého je to nejspíš jiný film :)

Já sama jsem docela samotář, ale do kina jsem ještě o samotě nešla. Prostě mi chybí někdo, kdo by si se mnou po cestě tam a zpátky (30+30 min) povídal, sednul si v kině vedle mě a podílel se se mnou právě o ten zážitek. Naštěstí jsem objevila pár lidí, kteří se mnou většinou do kina chtějí jít a zrovna na "můj" film - v pátek se chystáme na 300 ;) Ale také se mi cca minulý měsíc stalo, že se mnou nikdo nechtěl jít na Dokonalý trik, a tak jsem si řekla, že počkám, až to přijde na comp. Je to výborný film, docela lituji, že jsem si na něj nevyšla sama.

6 Královna Královna | 12. dubna 2007 v 16:28 | Reagovat

to Daae: Dokonalý trik je vážně skvělý!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama