Apocalypto

20. března 2007 v 9:10 |  Filmové recenze
Na tento film jsem se vždy těšil. Život Mayů totiž není téma, které by filmaři nějak často zpracovávali, což je jistě škoda. Jejich tajemný konec dává podnět k mnohým spekulacím, tak proč trochu nepustit z uzdy fantasii?
Trochu mě zaskočilo jméno režiséra -Mel Gibson. Nevím proč, ale tohoto pána mám spíše spojeného s filmy jako Smrtonosná zbraň či popř. Statečné srdce. Viděl jsem již od Gibsona Umučení Krista, což podle mého názoru nebylo vysloveně zlé, ale...vadilo mi vylíčení Krista jehož největším přínosem světu byla vytrpěná bolest. V Apocalyptu Gibson v podstatě jede "ve stejných kolejích". Utrpení a bolest zde hrají velmi silnou roli.
Příběh se rozvíjí pozvolna, nejdříve máte možnost nahlédnout do běžného dne v životě Mayské (doufám, že to píši dobře) vesnice. Až se s postavami lépe seznámíte, děj se posune dále. Konkrétně na přepadení vesnice, kde jsou vesničané loveni za účelem obětování bohu (bohům?). Pokud mohu posoudit - se svými skromnými znalostmi Mayské kultury a historie - film se velmi drží známých skutečností (odívání, zvyky). Nejpůsobivější pasáž filmu je podle mě situována zhruba do jeho prostředku, kdy se konají lidské oběti. Krátce předtím vás režisér ještě vezme na kratičký exkurz do říše Mayů (konkrétně jejich města) a vy máte možnost pozorovat civilizaci krátce před jejím koncem. Civilizaci, jež se dostala k pomyslnému blahobytu a začala být nahlodávána zevnitř, nemocemi, ztrátou morálky a zoufalou touhou po návratu boží přízně.
Posledních zhruba 50 minut filmu se mi už ale mnoho nezamlouvalo, tím rozhodně nechci napsat, že by byly špatné, ale zajímavě rozjetý film se v tu chvíli změnil jen na pouhou akčně pojatou honičku v pralesích a na postupné likvidování nepřátel (trochu ve stylu Johna Ramba). Což je jistě škoda. Kdyby se tvůrci ještě více zaměřili na deskribci Mayské kultury a života, tak by snímek mohl být zajímavější, nicméně i takto je to velmi zdařilá záležitost a to už vůbec nemluvím o tom, že fim je natočen s původním zněním - tedy ve skutečném jazyce (jak se již pomalu stává Gibsonovým zvykem) Mayů.
P. S. Nahoře jsem "típnul" obrázek malé černovlasé holčičky. Úplně z ní šel strach... Podívejte se do těch očí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Královna Královna | 20. března 2007 v 14:16 | Reagovat

Na obrázku to asi tak nevyzní, ty oči. Vypadá docela jako běžné děťátko.

2 mademoiselle Prosím mademoiselle Prosím | 20. března 2007 v 20:08 | Reagovat

Nj, vždyť působí nevinně...

3 Libor Libor | 21. března 2007 v 11:04 | Reagovat

Nevinnost je nejhorší, znáte to, tichá voda...břehy MELE!!:-)

(Nenahánějí vám malé děti hrůzu..? Mně někdy ano)

4 Daae Daae | 21. března 2007 v 11:08 | Reagovat

Malé děti ne, ale loutky!! Když hraje v hororu nějaká šílená loutka, tak se na něj nedokážu vůbec koukat :-O

5 leni leni | Web | 13. prosince 2009 v 22:10 | Reagovat

Já jsem na film koukala částečně ze studijních důvodů, a můžu říct, že hodně věcí ve filmu bylo (asi) podle skutečnosti. Mayští bojovníci vypadají jako oživlé malby, oběť přesně tak, jak asi probíhala, včetně těch pestrých barviček. A druhá půlka, kdy hlavní hrdina překoná všechny nástrahy a zázračně všechno přežije, zatímco pronásledovatelé se vlastně zabijí sami, to mi přijde takové symbolické. Možná to má vyjadřovat, na čí straně je přízeň bohů. A navíc to byla fakt výborná akční podívaná. Mě se líbil celý film.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama