Nepříjemná pravda (An Incovenient Truth)

8. ledna 2007 v 11:36 |  Filmové recenze
Nepříjemná pravda (An Incovenient Truth)
Abych řekl pravdu, tak jsem se na tento film docela těšil. Osobnost Ala Gora již po delší čas (minimálně od těch slavných prezidentských voleb) považuji za velmi příjemnou. Téma globálního problému je navíc podle mého názoru jedním z témat, která hýbou (nebo by minimálně hýbat měla) naší společnosti. Přinese film něco nového?
Nového nic…ale to vůbec nevadí. Gore se zde snaží vizuální prezentací seznámit diváky v sále a také nás (u televizorů či monitorů) se současnou situací. Jeho argumentace v pořadu je věcná, stručná a - hlavně - jasná. Globální oteplování je nepříjemný jev, kterýžto vzniká kumulací CO2 v atmosféře, čímž ji činí jaksi… nepropustnou. Teplo se nám zde hezky hromadí a zapříčiňuje roztávání ledovců, vysoušení různých krajin, což má zase za následek atd…., však to jistě znáte.. Nepatrná změna v teplotách Země může způsobit vyhynutí různých živočišných druhů, a to v situaci, kdy tu většina tvorstva (včetně nás rozumných lidí) žije v jakési symbióze. Gore sice svůj pořád zacílil na USA, ale i pro nás Evropany jistě má svůj význam. Představte si např., že se "cosi" stalo s Golfským proudem… Brr…. Ice Age mám rád tak maximálně v kině…
Závěr snímku obsahuje morální apel na nás na všechny. Možná to někomu může vyznít lehce kýčovitě, ale to by bylo jen povrchní vnímání. Globální oteplování a věci s ním spojené jsou skutečným problémem naší společnosti (ne-li tím největším) a jejich řešení by se rozhodně nemělo odkládat. Je-li vůbec ještě čas to vše napravit…
Doufejme, že ano, jinak nás nečeká biblických 7 hladových let, ale mnohem, mnohem více..
P. S. Všimli jste si, jak ekologická témata začínají silně pronikat i do naší společnosti? Nástup Zelených do PSPČR, akce Greenpeace, upozorňování na recyklaci v TV atd..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mademoiselle Prosím mademoiselle Prosím | 8. ledna 2007 v 20:04 | Reagovat

Ala Gora mám taky ráda. A otázkou je, jestli nebudou pronikat jen témata, ale i aktivní opatření.

2 via via | E-mail | 28. září 2007 v 11:47 | Reagovat

Pridam se k vám, zaujala me kniha od Ala Gora neprijemna pravda, dokument jsem jeste nevidela, ale snad se to brzi zmeni a otazka ohledne globalniho oteplovani a CO2 me zajima nejvice, myslim ze pokud nic nepodniknem hlavne mam namysli USA, tak jen muzeme cekat ze za par let rostaji ledovce a pak si jen vycitat proc sme nezasahli .. kazdy si bohuzel mysli ze uz je moc pozde stim neco delat, ale neni tomu tak, my bychom to dokazali jen se musi chtít a prestat myslet na straty ekonomicke a uvedomit si ze priroda je vic ..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama