1984 (film)

8. září 2006 v 8:45 |  Filmové recenze
1984
Je to už nějaký čas..knihu jsem četl poprvé - a nikoli naposled - krátce před zkouškou, které se říká maturita. Měl jsem si - pravda - raději číst asi poznámky k podvojnému účetnictví či makroekonomické ukazatele, nicméně já na několik dní (celkem 3) propadl této knize. Maturita - jen tak na okraj - dopadla dobře, měl jsem samé jedničky.
Mé první setkání se světem Velkého bratra bylo fascinující. Svět, ve kterém se kniha odehrávala, měl nenapodobitelnou atmosféru, tak strašlivě tíživou, že dokázala zadusit byť jen jiskérku naděje. Již tehdy jsem si řekl, že filmové zpracování by mohlo mít něco do sebe, nicméně až nedávno se mi podařilo si snímek (pocházející z roku 1984) opatřit. Dastaňme se k jádru věci, tedy, jaký to vlastně film je? Předně musím říci, že film "jde" věrně dle knihy, což považuji za klad. Nemám moc rád filmové adaptace, kde si autor upravuje děj a nabízí např. i nějaké alternativní zakončení - to je prostě (podle mě) zločin, který by si zasloužil pobyt v místnosti 101.
Hlavní hrdina je W. Smith, člověk žijící (asi) v roce 1984 v absolutně totalitní společnosti, která kontroluje dokonce i mimiku svých občanů pomocí všude nastražených kamer a mikrofonů, společnosti, kde na každém rohu narazíte na tvář Velkého bratra, vůdce strany, která zemi vede. Smith si zažije svoji malou - zprvu jen čistě osobní - revoltu proti systému a díky tomu režim pozná důsledně, do všech podrobností. Dále se asi nemá smysl o ději filmu (knihy) rozepisovat, neboť většina z vás jistě děj zná....a pokud ne, tak není nikdy pozdě to napravit.
Hlavní roli Winstona Smithe sehrál bravurně John Hurt (ano, ten, kterému z bříška vylezl Alien) a i další postavy jsou zajímavě obsazeny, např. Richard Burton a vedlejší roli si "střihla" i třeba Annie Lennox. Kamera, hudba (úchvatná je např. skladba hymny Oceánie) i dekorace + prostředí vhodně navozuje atmosféru potřebnou k vyvolání pocitů bídy, nemohoucnosti i celkové opotřebovanosti či ošuntělosti města a jeho ulic, nádherně to vše kontrastuje se ztvárněním např. takového lesa. Prostě nádhera!
Hodnocení: 94%.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Četli jste knihu 1984?

Ano 73.9% (51)
Ano, již v roce 1984:-) 4.3% (3)
Ne 21.7% (15)

Komentáře

1 jirka jirka | E-mail | Web | 5. prosince 2006 v 0:58 | Reagovat

Ahoj,

kniha je naprosto skvělá. Považuji ji za jeden z vrcholů lit. tvorby 20.stol. Myšlenka knihy je tak silná, že ve mě zanechala výraznou stopu a rád se k ní vracím. Škoda, že knihu nečetlo více čechů, potom by zřejmě komunisté neměli v českém parlamentu tak silnou pozici.

Ať žije svoboda a láska.

      Jirka

2 Libor Libor | E-mail | Web | 5. prosince 2006 v 10:03 | Reagovat

jirka:

Svoboda se leckdy s komunismem vylučuje, ale láska může být všude (i mezi komunisty). Orwell varoval primárně před komunismem, ale ne pouze před ním. Jakákoli ideologie - pokud se k moci dostanou demagogové - je dovedena do extrému špatná a krutá a už vůbec nezáleží na tom, zda přichází z "levice" či z "pravice".

Měj se hezky.

Svoboda a láska vítězí, ale někdy to dá fušku:-).

3 Adeline Adeline | 6. ledna 2007 v 19:28 | Reagovat

Knihu jsem četla nedávno a je skutečně fantastická. Teďˇsháním zatím bezúspěšně tento film...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama