Červenec 2006

Greenpeace

18. července 2006 v 13:42 Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Dnes se mi stala vskutku zajímavá věc. U východu z metra Vysočanská mě zastavila mladá slečna od Greenpeace a začala mi vykládat jejich ideje a postoje. Bylo to vcelku zajímavé, s většinou jejich názorů se tak nějak vnitřně i ztotožňuji. Leč každé hnutí je tak trochu - přeci jen - potlačením sebe sama a přijmutí nějaké vyšší autority. Nicméně své námitky jsem hodil (obrazně!) za hlavu a rozhodl se státi se příznivcem hnutí Greenpeace a každý den přispívat 1kč (platí se čtvrtletně). Myslím si, že jsem udělal dobře.
Co tomu říkají moji věřní (i ti nevěrní) čtenáři?

Postesk studenta technických oborů

18. července 2006 v 13:11 Temný kout poezie
Jak krásný by to byl svět,
bez ukrutných běd,
bez společenských věd...

Nepřítel před branami

12. července 2006 v 15:34 Filmové recenze
Nepřítel před branami
Druhá světová válka je jistě zajímavé téma. Existují celkem 2 způsoby jak ji převést na filmové plátno. Tím prvním je vylíčit příběh jako souboj mas bez výraznějších individualit (např. Tora Tora Tora) a druhý spočívá v tom zaměřit se na osud bojujícího jedince (nebo užší skupinku jedinců), do této druhé kategorie patří i snímek Nepřítel před branami. Není to tak dávno, co jej uváděla i jedna naše komerční televizní stanice, takže mám dojem, že film je mezi veřejností celkem dobře znám. Hlavním hrdinou je ostřelovač Zajcev, který má talent od Pánaboha. Dokáže přesně sestřelovat ukryté německé vojáky s takovou pravidelností, až by mu to leckterý zarytý hráč počítačové série Quake mohl závidět. To je také důvod pro to, aby do Stalingradu (safra…, zapomněl jsem napsat, že celý film se odehrává ve Stalingradu a okolí (pro bližší orientaci užijte mapu Stalingrad a okolí). Cítím se trapně…jsem malý jako Křemílek a Vochomurka) excelentní sniper, který nemá jinou úlohu než Zajceva ulovit. Jelikož Zajcev je dodnes v bývalém SSSR považován za hrdinu, tak je asi patrné i Křemílkovi s Vochomurkou, jak takový souboj dopadne…, ale lehké to Zajcev rozhodně neměl.
Snímek natočila americká produkce a režie se ujal Annaud z Francie (ano, ten, který dělal film Vetřelec - Vzkříšení….), jež do jedné z vedlejších rolí obsadil svého oblíbence, herce Rona Perlamana (jistě, toho bezpochyby zná i takový Křemílek s Vochomurkou). Styl tohoto francouzského umělce však není mému srdci zrovna nejbližší. Válka je zde bezpochyby vylíčena s patřičnou krutostí a opovržením (to je v pořádku, říkají Křemílek s Vochomurkou), nicméně mi velmi vadilo, že ruské postavy prostě tak nějak nevyhlížely přesvědčivě. Když mluvil Zajcev (hrál jej Jude Law), tak jsem nenabyl rozhodně dojmu, že by se mělo jednat o pastevce z Uralu. Stejně tak ani nebyl znát rozdíl (např. intelektuální) mezi ním a jeho milou (R. Weisz - tu slečnu Libor moc rád nemá…). Vše ještě umocnila všudypřítomná angličtina, která jen celou atmosféru (tak pracně budovanou naturalistickými bitvami) posunuje o několik levelů dolů…ach jo.., je to škoda (např. němci to - aspoň z počátku - skutečně mluví německy…). Leč film oplývá i mnohými libůstkami. Mezi ty hlavní patří skvěle zpracované (jak technicky, tak dynamicky) souboje sniperů a ani taková sexuální scéna mezi Zajcevem a Táňou není vyloženě špatná (Křemílek se u toho začervenal a Vochomurka raději zavřel oči). Prostě a jednoduše, film pro válečné "fajnšmekry" to rozhodně není, ale dá se na to dívat. Nebýt takového divného závěru snímku, tak by hodnocení bylo jistě větší.
Hodnocení: 70%.