Fucking Google!

28. února 2006 v 10:09 |  Úvahy a literární útvary rychlého nasazení:-)
Možná jste to již slyšeli. Google expanduje na trh Číny a díky tomu provedl určitou čistku v určitých webových stránkách. Jak jednoduché, Čína je svým způsobem stále ještě totalitní zemí (ač lehce přechází na tržní ekonomiku) a jisté praktiky se tam prostě nenosí..., třeba slovo "svoboda" či "demokracie". Pokud takováto slova zadáte do nějakého vyhledavače v Číně, tak vám pravděpodobně vyjedou dosti okleštěné výsledky. Dosti hrozné, co?
Internet je obecně vnímán jako dosti svobodné (pro někoho hraničící až s anarchií) médium, které spojuje celý svět. Máme možnost vyhledat si kteroukoliv informaci, stáhnout si film, hudbu, knihu,..., výčet by mohl pokračovat ještě dlouho. Kde však bereme jistotu, že naše stránky také nejsou nějak cenzurovány? Google se v rámci rozvoje na východní trh rozhodl provést - podle mého názoru - drsné postupy v omezení přístupu na různé stránky. Dokonce se mu povedlo i zakázat blog jednoho čínského novináře, který se dosti nelichotivě vyjadřoval o své zemi. To je přeci strašné! V rámci zvýšení zisků se omezila svoboda projevu. Jistě, Google argumentuje tím, že Čína má jiné zákony, zvyklosti, atd...., ale neměly by se snad spíše snažit podporovat naši (myšleno demokratickou) kulturu v její expanzi (myšleno pozitivně, nenásilně, ať mají všichni přístup k různým informacím z různých zdrojů a pak si mohou utvořit názor)? Obávám se, že sen nám tu vytváří nebezpečný precedens, který by mohl (ale doufám, že se tak nestane) vést ke stavu ne nepodobnému Orwellově vizi 1984, jen ten rok by mohl být trochu jiný..., třeba 2014.
Google
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Souhlasíte s tím, co učinil Google?

Ano 37.5% (6)
Ne 62.5% (10)

Komentáře

1 Čína Čína | Web | 4. května 2008 v 21:21 | Reagovat

Ono je to trochu složitější.

2 odquhvfkfr odquhvfkfr | E-mail | Web | 16. května 2009 v 5:50 | Reagovat

x4v1Sf  <a href="http://uoaqjskojdbr.com/">uoaqjskojdbr</a>, [url=http://alykmleicogz.com/]alykmleicogz[/url], [link=http://koukrcxsihaa.com/]koukrcxsihaa[/link], http://jzprrqqjulvn.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama